Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » EMEKLİ AYLIĞI PAYLAŞIMI

Sponsorlu Bağlantılar

611x395_11_4fb0ee53d7ddbEMEKLİ AYLIĞI PAYLAŞIMI

 Bir kişinin emekli olmasının ardından vefat etmesi durumunda almakta olduğu emekli maaşı belirli oranlarda eğer var ise çocukları ile eşine belirli oranlarda paylaştırılmaktadır. Kişi ister iş kazasında isterse de bir hastalık neticesinde vefat etmiş olsun geride kalan ve eş ve çocukları emekli aylığı paylaşımı sonucunda belirlenen tutarlar kadar maaş almaya devam ederler.

 EMEKLİ AYLIĞI PAYLAŞIMI TUTARI NE KADARDIR?

Eğer vefat eden kişinin çocukları yok ise ve Türk Medeni Kanununa göre resmi nikâhlı bir eşi var ise ve dul kalan eşin de herhangi bir geliri yok ise aylığının % 75’i oranında maaş alır. Çocuklarının olması durumunda ise emekli aylığı paylaşımı %25 oranında gerçekleşmektedir. Kız çocukları evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar bu haktan yararlanabilmektedir. Evlenmeleri durumunda bu haklarını kaybederken, boşanmaları durumunda bu hakları geri gelmektedir. Ayrıca sadece maaşlarından değil Genel sağlık sigortasından da yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra % 60 oranında malullüğü ya da engelli durumu olan çocuklarda emekli aylığı paylaşımı % 25 oranında maaşa hak kazanmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan E – DEVLET başlıklı makalemizde e devlet uygulama, E-devlet ve e-devlet girişi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*