Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » Aile Hekimini Değiştirmek

Sponsorlu Bağlantılar

aile-hekimiAile Hekimini Değiştirmek

Aile hekiminizi değiştirmek istiyor iseniz öncelikle yeni seçtiğiniz aile hekiminizin bulunduğu sağlık ocağına gitmeniz gerekmektedir. Yeni aile hekiminizin hasta kotası dolmamış ise ( bu kota yaklaşık 3500 hastadır.)  başvuruda bulunabilir ve yeni aile hekimi kaydınızı oluşturabilirsiniz.  İzmide yaşayan vatandaşlar için aile hekimini değiştirme talepleri üzerine İzmir İl Sağlık müdürlüğü, İzmir de aile hekiminden şikayetçi veya memnun olmayanlar için yeni bir karar çıkarttı. Bu karara göre artık aile hekiminden memnun olmayanlar, istediği aile hekimine giderek başvuru yaparak kendi aile hekimini seçebilecek.  Bu karar ile hem aile hekimlerinin hasta sayılarında düşüş yaşanmayacak hem de hasta memnun olduğu aile hekiminden yararlana bilecek.

Ayrıca aile hekiminizi değiştirme süreniz bulunduğu tercih yaparken iyi düşünmeniz gerekmektedir.  3 ayda birkere aile hekimi değiştirme limitiniz bulunmaktadır. Fakat bu limit zorunlu durumlar dışında geçerlidir. Zorunlu durumlarda aile hekiminizi değiştirebilirsiniz. Örnek vermemiz gerekir ise doğumunuz yaklaştı ve farklı bir il veya ilçede ikametgah etmeniz gerekiyor ise (örneğin anneniz) aile hekiminizi değiştire bilir ve dilerseniz aile hekiminizi değiştirdikten 1 ay sonra da eski aile hekiminize dönebilirsiniz.  Bu ve benzeri mazeretlerde aile hekimleri hasta kabul etmek durumundadır.  Eğer aile hekiminin hasta kotası dolmamış ise sizi kabul etmek durumundadır.

Bu ve benzeri durumda İl Sağlık Müdürlüğü  ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*