Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel, Haberler » ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

Sponsorlu Bağlantılar

asgari geçimASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ

 Asgari geçim indirimi, bir kişinin ya da bir ailenin geçinebilmesi için gerekli olan ücretin gelir vergisi ve diğer vergilerden muaf tutulmasıdır. Bir kişinin çalışması karşılığında almış olduğu ücretin bir kısmı bu vergilerden muaf tutulur. Vergilerden muaf tutulacak ve asgari geçim indirimi uygulanacak olan tutarın tespitinde bazı kriterler bulunmaktadır. Örneğin, eşi çalışan ya da çalışmayan veya 1,2 çocuk sahibi olan kişilerin asgari geçim indirimlerinde farklılık olmaktadır. Bunun nedeni de 3 kişilik ya da 1 kişilik ailenin geçinebilmesi için gerekli olan tutarlarda da değişiklik olmasıdır.

 ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ NE KADARDIR?

 Asgari geçim indirimi çalışan gerçek kişiler faydalanabilmektedir. Faydalanabilecekleri oranlar her yıl devlet tarafından belirlenmektedir. 2013 asgari geçim indirimi asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte tespit edilmiş oldu. Buna göre 2013 yılında en düşük asgari geçim indirimi oranı 73,40 TL olarak tespit edildi. Bu ücret bekâr ya da eşi çalışan bir ücretli için geçerlidir. Eşi çalışmayan ve 1 çocuklu ücretli ise 99,08 TL asgari geçim indirimi alacaktır.

Bir önceki yazımız olan MAHKEME SORGULAMA başlıklı makalemizde mahkeme dava dosyası sorgulama ve mahkeme sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*