Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » ASKERLİK BORÇLANMASI

Sponsorlu Bağlantılar

imagesAskerlik Borçlanması Emeklilik Yaşını Nasıl Etkiler?

Kişi eğer askere gitmeden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabii olarak çalışmaları var ise, askerlik borçlanması, emeklilik tahsis işlemlerinde prim gün sayısına etki eder. Kişi askerlik borçlanması yaparak prim gün sayısını arttırabilir. Eğer kişi askere gitmeden önce herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumuna tabii olarak çalışmamış ve askerlik sonrası sigorta başlangıcı yapmış ise, kişi sigorta başlangıç tarihini askerlik yaptığı süre kadar geriye çekebilir. Böylece askerlik süresi ile prim gün sayısını aynı şekilde arttırmış olur. Görüldüğü üzere erkek sigortalılar askerlik borçlanması yaparak prim gün sayılarına katkıda bulunabilmektedirler. Fakat askerlik borçlanması sadece prim gün sayısına etki etmektedir. Askerlik borçlanması ile emeklilik yaşı arasında herhangi bir bağlantı yoktur. Bu sebeple askerlik borçlanması yapmış bir sigortalının, erken yaşta emekli olması gibi bir durum söz konusu değildir.

 

Bir önceki yazımız olan DOĞUM BORÇLANMASI başlıklı makalemizde doğum, doğum borçlanması ve emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

4 Soru Cevaplanmış

  1. kazim sağol dedi ki:

    kaç yaşımda emekliolurum

  2. kazim sağol dedi ki:

    kacgün pirimgerekli

  3. nezihat inci dedi ki:

    bağkurdan 2yıl 8ay sigortadan 33 günü olan ölmüş babamın 30 ay askerliğini ödersek annem maaş alabilir mi? ne kadar ödememiz gerekir?