Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » BAĞKUR Sorgulama, Genel » Bağkur Soru ve cevaplar

Sponsorlu Bağlantılar

bagkurBağkur Soru ve cevaplar

Bağkur nedir sorusuna verilebilecek en kolay cevap ; Bağkur kısaca bağımsız çalışanların (Firma sahipleri vb.) kendi adlarına primlerini ödedikleri  devlet kurumudur.  Daha sonraları bağkur  1479 ve 506 sayılı kanunların kaldırılması ile Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) ile birleşerek ortak hizmet vermeye başlamıştır.  Kısacası artık bağkur kalkmış onun sgk 4b gelmiştir.  Bağkur ödemeleri  güncel asgari ücretin %32 si tutarında ödenmektedir.  İş veren ve ortakları tarafından ödenir.  Sosyal Güvenlik Kurumuna devri 16 Mayıs 2006 da gerçekleşti. Bu sebeple merak eden okurlarımıza bağkur (eski) sistemini aktaracağız. Bağkurda  ödemeler basamaklara göre değişmektedir.  Bu basamakların  ilk 6 tanesi her yıl otomatik olarak güncellenmektedir.

Örnek vermek gerekir ise 2012 yılında emekli olundu ise 1.Basamaktan başlanır 2013 yılında 2. Basamağa otomatik olarak geçilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir konu yukarıda yazdığımız gibi ilk 6 basamaktan sonra bağ kurlunun isteğine göre bu süre 2 yıla çıkarılarak her 2 yılda bir yükseltme yapılmaktadır.  Günün şartlarında en düşük bagkur ödemesi 233 TL civarında idi. Eğer sağlık güvencesi talep etmezseniz bu fiyat yaklaşık olarak 145TL civarlarına kadar düşebiliyordu.

Bunun haricinde bagkur ve ssk ile ilgili sorgulamarınızı veya  Bagkur  hizmet dökümü , bagkur ve ssk gün sayısı sorgulama işlemlerinizi sitemiz üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Hem Dul maaşı Hemde Yetim Maaşı Alabilirmiyim ? başlıklı makalemizde dul maaşı alma, Hem Dul maaşı Hemde Yetim Maaşı Alabilirmiyim ve ssk maaaş alma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

4 Soru Cevaplanmış

 1. alattın koç dedi ki:

  1995de esnaf oldum ve 1997kabatımm ama bagkura kayıdım yoktu bunu gerıye donuk odeyebılırmıyımm

 2. recep alcı dedi ki:

  1955 lu nezaman emekli olur

 3. mustafa erşahin dedi ki:

  ben 17. 04. 2013 tarihinde yani bugüm vergi levhası için başvurdum ve benim bağkur sigortam otamatik olarakmı başlıyor yoksa başka işlem yapmammı gerek muhasebeci otamatik olarak bağkura geçer dedi

 4. erdoğan ulum dedi ki:

  1995 yılında bagkur girişim var aynı günde çıkarılmışım 2003 yınılnda ssk girişim devam ediyor bagkurum geçerli olurmu dt.1956 bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar