Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Emekli, Soru ve Cevaplar » Çalışan Emeklilerin Aylığı

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışan Emeklilerin Aylığı

Çalışan Emeklilerin Aylığı

Birçok insan dört göz ile emekli olmayı bekler. Ancak kimi zaman emekli olduktan bir süre sonra ya maddi imkanlar dolayısı ile ya da çalışma isteklerinin ağır basması sebebi ile tekrardan iş hayatına dönmek isterler. Bunun sonucunda da tekrardan işe başlarlar. Ancak emekli olup işe başlayanların da bilmesi gereken bazı durumlar vardır. Serbest bir çalışma şekli ile iş hayatına devam eden insanların bu durumu mutlaka sosyal güvenlik kurumuna bildirmeleri gerekir.

Emekli olmasına rağmen çalışanların emekli aylığı, bu kişi gerekli bildirimleri yapmadığı takdirde emekli maaşlarında bir kesinti ile karşılaşacaktır. Bu kesinti yüzde 25 olarak belirlenmiş durumdadır. Çünkü yapılan incelemeler sonucunda emekli olduğu halde çalışan kişiler kolayca tespit edilmektedir. Böyle bir kesinti ile karşı karşıya kalmamak için hiç vakit kaybetmeden mutlaka sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerekir. Ancak gerekli bildirimler yapıldığı takdirde belirli şartlar dahilinde insanlar çalışmaya devam edebilirler. Bu şekilde düşük prim ödeyerek çalışmaya devam eden kişilerin de emekli aylıklarında belirli oranlarda düşme gerçekleşecektir.

Emekli olmasına rağmen çalışanların emekli aylığının kesintiye uğramaması için prim ödemelerinin asgari ücretin 2,7 katından az olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Buna özen gösterildiği, primler bu şekilde düzenli olarak ödendiği takdirde kişilerin maaşlarında bir kesinti olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan SSK RANDEVU başlıklı makalemizde alo 182, ssk randevu ve ssk randevu al hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • sgk da emeklilerin calışma şekli

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

 1. sebiha ilbaş diyor ki:

  04.09.1958 doğumlu bayanım.
  01.03.1977 tarihinde sigortalı olarak kamuda göreve başladım ve 15.01.1998 tarihinde emekli oldum.(maaşım ekim 2009 da kesildi ve 2005-2008 arası aldığım maaşların geri ödenmesine karar verildi.)
  24.12.1997 tarihinde meb de öğretmen olarak göreve başladım ve 16 yıldır çalışmaktayım.
  öğrenmek istediklerim;
  1-Eğer öğretmenlikte 20 yılımı doldurursam hem ssk hem emekli sandığından maaş alabilecekmiyim.
  2-hizmet birleştirmesi yaparsam bu süreler dereceme sayılacakmı
  3-emekli ikramiyesini kaç yıl üzerinden alacağım.
  4-Tekrar ssk.dan emekli olma ihtimalim varmı.varsa hangi kurumdan emekli olmam avantajlıdır.
  teşekkürler iyi çalışmalar.27.02.2014