Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » ÇİFT MAAŞ ALINABİLİR Mİ?

Sponsorlu Bağlantılar

turk-parasi

Hem Anneden, Babadan Hemde Eşten Maaş Alınabilir mi?

Çalışmayan bayanların hem anne ya da babasından hem de vefat etmiş olan eşlerinden aylık alıp alamayacağı en çok merak edilen ve tartışılan konuların başında gelmektedir. Daha önce ki uygulamalarda hem dul aylığı hem de yetim aylığı bir arada alınamıyorken Yargıtay’ın vermiş olduğu bir karar neticesinde eğer dul kadının sigortalı anne ya da babasının 6 Ağustos 2003 tarihinden evvel vefat etmiş olması durumunda hem yetim aylığı hem de vefat etmiş olan sigortalı eşinden dul aylığı alabilmesine, çift maaş almasına imkan tanınmıştır.

 

ÇİFT MAAŞ İÇİN NEREYE MÜRACAAT ETMEK GEREKLİDİR?

 

Eğer sigortalı olarak vefat etmiş olan anne ya da babanız var ise ve vefat etmiş olduğu tarih 06 Ağustos 2003 ise çift maaş için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine bir dilekçe ile müracaat etmeniz yeterlidir. Ancak sigortalı anne ya da babanız 06 Ağustos 2003 tarihinden sonra vefat etmiş ise yetim aylığı almanız söz konusu değildir. Bununla birlikte eğer kadının kendisi sigortalı olarak bir işyerinde çalışmakta ise yine yetim aylığı alamaz ancak dul aylığı almaya devam eder.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*