Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » ÇIRAKLIK SİGORTASI

Sponsorlu Bağlantılar

cirakÇıraklık okulunda eğitim gören öğrenciler ya da çalışanlar çıraklık sigortası ile sigortaya kayıt ettirilmektedir. Bu sigorta sadece iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası dallarlını karşılamaktadır. Bu nedenle çıraklık sigortası girişi ileride emeklilik işlemlerinde bir değere sahip değildir. Çıraklık sigortası ilk başlangıç tarihi ilk sigortaya giriş tarihi olarak etki etmemektedir. Belirtilen bu durum aynı stajyer olarak çalışan meslek lisesi öğrencileri içinde aynı durum söz konusu olmaktadır. Çıraklık sigortası başlangıcında kişi tüm sigorta dallarını kapsayacak şekilde sigortalanmadığından dolayı emeklilik işlemlerinde temel alınmamaktadır.

 ÇIRAKLIK SİGORTASININ KAPSAMI

Çıraklık sigortası kişinin çıraklık okulunda eğitim ve öğretim gördüğü süre içerisinde iş kazasına, meslek hastalıklarına ve hastalıklara karşı sigortalanmasını sağlar. Bu sigorta türü tüm sigorta kollarını kapsamamaktadır. Bu nedenle de ilk sigortalılık başlangıç tarihi çıraklık sigortasının başlangıç tarihi olarak değerlendirilmez, değerlendirilemediği gibi emeklilik işlemlerinde de ilk sigortaya giriş tarihi olarak değer kazanmaz. İlk sigortalılık tarihi uzun vadeli olarak ilk işe giriş tarihiniz olarak değerlendirilir.

Bir önceki yazımız olan MADEN İŞÇİLERİNİN EMEKLİLİĞİ başlıklı makalemizde maden işçisi, maden işçisi emekliliği ve maden işçisi emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. İSAK ÇAPAR dedi ki:

    BEN 1997 ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİNDE SİGORTALI OLDUM BENİM EMEKLİLİĞİM 1997 DEN İTİBAREN OLMAYACAKMI VE BEN KAYNAKÇIYIM BİR ARA BAZI MESLEKLERE ERKEN EMEKLİLİK VARMIŞ KALKMIŞ TEKRAR OLMA OLASILI VARMI TEŞEKKÜR EDERİM.