Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » DOĞUM BİLDİRİMİ

Sponsorlu Bağlantılar

DOUM_11Doğum Bildirimi Nasıl Yapılır?

Belirlenen yasalara göre doğum bildirimi, bu olayı belgeleyen bir belge ile yapılabildiği gibi sözlü olarak da yapılabilinmektedir. Eğer doğum olayı yurtdışında gerçekleşmiş ise birkaç alternatif mevcuttur. İlk olarak doğum bildirimi için alınan belge direk olarak dış temsilciliğe iletebilir. İkinci alternatif ise alınacak belge ve bu belgenin Türkçeye çevrilmiş nüshasını, ebeveynlerin nüfus kayıtlarını gösteren belgeler ve çocuğa konulan adın belirtildiği dilekçe posta yolu ile Nüfus Müdürlüklerine gönderilebilir.

Doğum Bildirim Süresi

Doğum bildirimi ülkemizde doğal olarak bir zorunluluktur. Dünyaya sağ bir şekilde gelen her çocuk 30 gün içerisinde Nüfus Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir. Eğer çocuk gözlerini yurt dışında açtı ise bu süre 60 güne uzamaktadır. Yurt dışında doğum bildirimi dış temsilciliğe yapılmaktadır.

Doğum Bildirimini Kimler Yaptırabilir?

 Doğum bildirimini anne veya baba yaptırabilir. Bunların olmaması durumunda büyükanne, büyükbaba ya da ergin kardeş doğum bildirim işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunların hiç birinin olmaması durumunda çocuğu yanında getiren kişiler tarafından işlemler gerçekleştirilebilir. Bu kişiler doğum bildirimini resmi belgelerle veya sözlü olarak yaptırabilirler.

Bir önceki yazımız olan FAKİRLİK BELGESİ başlıklı makalemizde fakirlik, fakirlik belgesi ve fakirlik belgesi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*