Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel Sağlık Sigortası, SGK » Doğum Borçlanması Ne Kazandırır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum Borçlanması Ne Kazandırır ?

normal-dogum-icDoğum borçlanması 1.10.2010 tarihinde çıkarılmıştır. Doğum borçlanması, erkeklerde olan askerlik  borçlanması uygulamasına benzemektedir.  Devlet kadın ve erkek arasında eşitlik sağlamak için çıkarmış olup, Doğum borçlanması, kadınların doğum nedeniyle sigorta dışında        kaldıkları süre zarfında borçlanmalarıdır. Eğer çalışan kadın işyerinden ayrıldı ise ve bu ayrılış süresinden sonra en fazla 300 gün içerisinde doğum yapar ve doğurdu çocuk hayatta kalır ise işten ayrıldıktan sonra geçen süre ve doğum yapılan süre arasında borçlanabilir.  Peki bu borçlanma ne işe yarar ? Eğer sigortalı kadın yaşını doldurdu ise ve sadece prim gün sayısı eksik kaldıysa, kadının doğum borçlanmasına başvurması kendi lehine olacaktır.  Kısacası gerekli olan yaş gününüz dolmuş ve yaklaşık 300 gün civarında prim gün sayınız kaldı ise emekli olmak için doğum borçlanmasına baş vurabilir, ve primlerine 300 gün eklenerek emekli olabilirsiniz.

 

Doğum borçlanmasının sınırı en fazla 2 çocuk ve 1440 gün olarak sınırlandırılmıştır. Doğum borçlanmasında yaş sınırı kesinlikle yoktur, 18 yaşının altı da olsanız bile doğum borçlandırılması sistemini kullanabilirsiniz. Ayrıca doğum borçlandırması ödemelerini merak ediyor iseniz, doğum borçlandırması asgari ücrete göre değişmekte olup, son asgari ücrete göre hesaplama yapacak olursak yaklaşık değer alarak buğun itibari ile doğum borcu olan kadın borcu olan her ay için yaklaşık olarak 300 liranın biraz üzerinde bir tutar ödemesi yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*