Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » E-Devlet » Doğum izni Hesaplama

Sponsorlu Bağlantılar

normal-dogum-ic Doğum izni Hesaplama

Hamile olan bayan doğumdan önce 8 doğumdan sonra 8 hafta izin kullanabilmektedir. Toplamda 16 hafta izin verilmektedir.  Kadın doğumdan önce verilmiş 8 haftanın 3 haftasını kullanarak kalan 5 haftayı doğumdan sonra kullanabilmektedir. Fakat bunun için doktorunun onayı gereklidir. Bilinmesi gerekir ki hamile olan hiçbir kadının “ ben doğuma kadar çalışacağım” demeye hakkı yoktur.

Doğumun son 3 haftasını kalmasıyla birlikte doğum iznine çıkmaları zorunludur.  Kadının doğumdan önce ve sonra kullandığı 16 hafta boyunca maaşından kesinti yapılmamaktadır. Fakat kadın isterse 6 aylık ücretli izine çıkabilir. Ücretli izine çıkıldığında maaştan kesinti yapılmaktadır.  Hamile olan kadınlar genelde hamileliklerinin kaçıncı haftasında olduklarını yanlış bilmektedirler. Bu yüzden de doğumdan önce izinlerini hep yanlış kullanmaktadırlar.  Kanunen doğumdan önce 8 hafta izin kullanın diyor. Normal gebelik 40 haftadır.

Buna göre doğumdan 8 hafta öncesi 32. Haftaya denk gelmektedir.  En son görülen adet gününe göre 31 hafta beş günlük hamile olan bayan 32 haftalık gebe değildir. 31 hafta beş günlük gebedir. Bilinmesi gerekir ki 31 haftalık gebe olan bir kadının henüz doğum gününe 8 hafta 2 gün vardır. Doğum izni hesaplamak oldukça basittir. Hamile kalınmadan önce ki adet gününüzden başlayarak şuan hamilelikte kaçıncı ayda olduğunuzu hesaplayarak doğum gününüzü öğrenmiş olursunuz ve bu hesaplamaya göre doğum öncesi izninizi kullanırsınız.

Bir önceki yazımız olan SSK SİGORTA SORGULAMA'NIN YENİ ADRESİ başlıklı makalemizde sigiorta sorgulama, ssk sigorta sorgulama ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*