Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar » DOĞUM İZNİ

Sponsorlu Bağlantılar

anne-bebek1Doğum izni, çalışan sigortalı kadın ve erkeklere verilen bir izin süresidir. Doğum izni kullanan kadın 16 haftalık bir süre için herhangi bir maaş kesintisi yapılmaz. Fakat bu süreyi aşan doğum izinleri için maaş kesintileri yapılmaktadır. Bu süreler ücretsiz izin olarak geçmektedir. Ücretsiz izin süresi maksimum 6 aydır. Ücretsiz izin boyunca herhangi bir maaş ödemesi yapılmaz.

Doğum İzni Almanın Şartları

Çalışan hamileler doğum izni için hamile olduklarına dair rapor almaları gerekmektedir. Bu raporu edindikten sonra, izine çıkış ve dönüş tarihlerini belirleyerek iş yerlerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Doğum İznine Ne zaman Çıkılır ve Kaç Gündür

Kanunen doğum izni süresi 16 haftadır ve kadınlar doğumdan 8 hafta önce izne çıkmaları gerekmektedir. Diğer 8 hafta ise doğum sonrası kullanılmaktadır. Kadınlar doğum iznine doğumdan 3 hafta önce izne çıkmaları mecburidir. Yani kadınlar doğumdan önceki izin sürelerini bu bağlamda doğum sonrasına kaydırabilir. Kadınlar doğum iznine çıkma tarihi hesaplanırken genel olarak hataya düşmektedirler. Doğum izni hesaplaması en pratik şekli şudur; son regl tarihinize göre doğumun ne zaman olacağını belirleyin. Bunun ardından bundan 8 hafta geri gidin. Bu tarih sizin doğum iznine çıkacağınız tarihtir. Hamileliğin 40 haftalık bir süre olduğunu düşünürsek, doğum iznine hamileliğin 32. haftasında çıkılması gerekmektedir. Doğum süresindeki birkaç günlük sapmalar bu durumu etkilememektedir. Fakat hamilelik sürecinde anormal durumlar var ve bu durum sebebiyle daha erken doğum iznine çıkmanız gerekiyorsa; bu durumda alacağınız doktor raporu ile gereken vakitte doğum iznine ayrılabilirsiniz.

Erkek Çalışanlara Doğum İzni

Erkek çalışanlara, eşinin doğum yapması durumunda üç günlük bir izin verilmektedir. Yapılan düzenlemeler ile istenilmesi durumunda erkeklere doğum sonrasında ücretsiz izin de verilebilir.

Bir önceki yazımız olan EMZİRME ÖDENEĞİ başlıklı makalemizde emzirme ödeneği, emzirme ödeneği başvuru belgeieri ve emzirme ödeneği başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • doum izni
 • doğum iznine ne zaman çıkılır
 • doğum iznine ne zaman ayrılabilirim
 • doğum izni
 • doğum iznim ne zaman bitiyor
 • doğum iznine ne zaman ayrılabilirim hesapla
 • dogum iznine kaçıncı haftada çıkılır
 • ne zaman doğum iznine ayrılabilirim
 • kaçıncı haftada doğum iznine çıkılır
 • doğum iznine en erken ne zaman çıkılır

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

3 Soru Cevaplanmış

 1. ayşenur yıldırım diyor ki:

  merhaba ben 32+1 günlük hamileyken doğum yaptım doğum raporumu sigorta kurumuna gönderdim şu an 59 gün olmuş doğum yapalı doğum paramı nasıl ne zaman alabilirim

 2. 2009'da 16 haftalık doğum iznimde işyerim ne maaş ödedi ne de sigortamı ödediler.. Yasal mıdır? diyor ki:

  2009’da 16 haftalık(4 ay) doğum iznim süresince işyerim bana ne maaş ödedi ne de sigorta primlerimi ödedi? Bu yasal mıdır?

 3. bilal diyor ki:

  Eşim 27.06.2008 tarihinde doğum öncesi izne ayrıldı, 22.08.2008 tarihinde doğum yaptı ve 17.10.2008 tarihine kadar yasal izinli sayılarak bu tarihte işbaşı yaptı. Ancak gebeliği zor geçtiğinden dolayı 27.06.2008 tarihli izne çıkmadan önce yaklaşık 3 ay ücretsiz izne çıkmıştı. SGK son 4 ay içersinde prim yatırılmaması nedeniyle doğum parasını vermedi. Dava açmamız halinde mahkemece nasıl karar verilmesi muhtemeldir.

  Teşekkür ederim.