Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar » DOĞUM İZNİ

Sponsorlu Bağlantılar

anne-bebek1Doğum izni, çalışan sigortalı kadın ve erkeklere verilen bir izin süresidir. Doğum izni kullanan kadın 16 haftalık bir süre için herhangi bir maaş kesintisi yapılmaz. Fakat bu süreyi aşan doğum izinleri için maaş kesintileri yapılmaktadır. Bu süreler ücretsiz izin olarak geçmektedir. Ücretsiz izin süresi maksimum 6 aydır. Ücretsiz izin boyunca herhangi bir maaş ödemesi yapılmaz.

Doğum İzni Almanın Şartları

Çalışan hamileler doğum izni için hamile olduklarına dair rapor almaları gerekmektedir. Bu raporu edindikten sonra, izine çıkış ve dönüş tarihlerini belirleyerek iş yerlerine teslim etmeleri gerekmektedir.

Doğum İznine Ne zaman Çıkılır ve Kaç Gündür

Kanunen doğum izni süresi 16 haftadır ve kadınlar doğumdan 8 hafta önce izne çıkmaları gerekmektedir. Diğer 8 hafta ise doğum sonrası kullanılmaktadır. Kadınlar doğum iznine doğumdan 3 hafta önce izne çıkmaları mecburidir. Yani kadınlar doğumdan önceki izin sürelerini bu bağlamda doğum sonrasına kaydırabilir. Kadınlar doğum iznine çıkma tarihi hesaplanırken genel olarak hataya düşmektedirler. Doğum izni hesaplaması en pratik şekli şudur; son regl tarihinize göre doğumun ne zaman olacağını belirleyin. Bunun ardından bundan 8 hafta geri gidin. Bu tarih sizin doğum iznine çıkacağınız tarihtir. Hamileliğin 40 haftalık bir süre olduğunu düşünürsek, doğum iznine hamileliğin 32. haftasında çıkılması gerekmektedir. Doğum süresindeki birkaç günlük sapmalar bu durumu etkilememektedir. Fakat hamilelik sürecinde anormal durumlar var ve bu durum sebebiyle daha erken doğum iznine çıkmanız gerekiyorsa; bu durumda alacağınız doktor raporu ile gereken vakitte doğum iznine ayrılabilirsiniz.

Erkek Çalışanlara Doğum İzni

Erkek çalışanlara, eşinin doğum yapması durumunda üç günlük bir izin verilmektedir. Yapılan düzenlemeler ile istenilmesi durumunda erkeklere doğum sonrasında ücretsiz izin de verilebilir.

Bir önceki yazımız olan EMZİRME ÖDENEĞİ başlıklı makalemizde emzirme ödeneği, emzirme ödeneği başvuru belgeieri ve emzirme ödeneği başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. ayşenur yıldırım dedi ki:

    merhaba ben 32+1 günlük hamileyken doğum yaptım doğum raporumu sigorta kurumuna gönderdim şu an 59 gün olmuş doğum yapalı doğum paramı nasıl ne zaman alabilirim