Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » Dul ve Yetim Maaşı Nasıl Artar ?

Sponsorlu Bağlantılar

dulDul ve Yetim Maaşı Nasıl Artar ?

Dul ve yetim maaşını, sigortalı öldüğü zaman geride kalan eş veya çocuk alabilmektedir. Bu konuda erkek veya kadın olarak herhangi bir ayrım bulunmamaktadır. 2 hemcinse de aylık bağlanabilir. Ancak erkek çocukları, en fazla 18 yaşına kadar bu aylığı alabilir. Fakat burada bir istisnayı durum olan konu, eğer erkek çocuk orta okula gidiyor ise en fazla 20 yaşına kadar, eğer meslek yüksek okulu veya fakülteye devam ediyor ise en fazla 25 yaşına kadar yetim aylığını almaya devam edebilmektedir.  Bu koşulları karşılıyor iseniz 25 yaşına kadar yetim aylığını almaya devam edebilirsiniz, ancak 25 yaşını doldurmuş erkek çocuğu iseniz, vefat eden anneniz veya babanız olduğu gözetmeksizin yetim aylığı ve sağlık yardımları kesilecektir.  Fakat kız çocuğu iseniz, bu kuram değişmektedir.

 

Eğer evlenmediyseniz ve sigortalı bir işte çalışmıyorsanız yetim aylığı ve sağlık yardımı almaya devam edebilirsiniz. Fakat evlendiğinizde veya sigortalı bir işe girdiğiniz bu aylık kesilecektir.  Dul ve yetim aylığı nasıl artar sorusuna gelecek olur isek dul veya yetim aylığının artması için; Eğer dul maaşı alıyor iseniz,  çocuğunuz buluyor ise  ve aylık alan çocuk, sigortalı çalışıyorsa aldığınız maaş yüzde 25 oranında artacaktır. Fakat aldığınız maaş çocuğunuz sigortalı çalışmasına rağmen artmadıysa, Sosyal güvenlik kurumuna konu ile ilgili dilekçe göndererek aylığınızın arttırılmasını talep edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. kardeşlerım dedi ki:

    sorum şu olacak benım annem tekel de çalişıyo du ve vefaat ettıı son ra kardeşlerım ve babam almaya başladı maaş şim babam da vefaat etı kız kardeşlerım maaş ları da bir artış olabilir mı ???? sorum bu sıze kız kardeşlerım evlı değilll