Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar » EKSİK GÜN BİLDİRİMİ

Sponsorlu Bağlantılar

emeklilikEksik Gün Bildirimi Nedir?

İşveren, çalışanı için bir ay için 30 gün prim ödemesi yapmak zorundadır. Yani ay içerisinde resmi tatiller gözetmeksizin prim ödemeleri tam olarak yapılır. Fakat bazı özel durumlarda işveren 30 günden daha az prim ödeyebilir. Bu durumlarda çalışanlarınız resmi tatiller dışında bir ay içerisinde 30 günden az çalışmış olabilir. Eğer çalışanınız resmi tatiller dışında, çalıştığı eksik günler var ise SGK’ya eksik gün bildiriminde bulunup, daha az prim ödeyebilirsiniz. Bu özel durumlar SGK tarafından belirlenmiştir. Belirtilen özel durumlardan herhangi biri sizin için geçerli ise eksik gün bildirimi yapmanız mümkündür. Eksik gün bildirimi için belirlenmiş özel sebepler aşağıda sırası ile belirtilmiştir;

01–  Ücretsiz Doğum İzni

02–  Ücretsiz Yol İzni

03–  Diğer Ücretsiz İzinler

04–  Kısa Çalışma Ödeneği

05–  Ev Hizmetlerinde 30 Günden Az Çalışma

06–  Fesih Tarihinde Çalışmamış

07–  Devamsızlık

08–  Doğal Afet

09–  Genel Hayatı Etkileyen Olaylar

10–  Lokavt

11–  Grev

12–  Puantaj Kayıtları

13–  Kısmi İstihdam

14–  Tutukluluk

15–  Gözaltına Alınma

16–  Disiplin Cezası

17–  İstirahat

Eğer çalışanınız yukarıdaki sebeplerden dolayı çalışmamış ise bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne eksik gün bildiriminde bulunabilirsiniz. SGK’ya yapacağınız eksik gün bildirimini eksik gün bildirimi formu ile yapmalısınız. Aşağıdaki bağlantılar ile eksik gün bildirimi formu indirebilirsiniz. Eksik gün bildirim formu (Ek-10) için bağlantıya tıklamanız yeterlidir.

 

Eksik Gün Bildirimi Formu (Ek-10) İndir: Eksik Gün Bildirimi Formu İndirmek İçin Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan KREŞ YARDIMI başlıklı makalemizde devletten kreş yardımı, kreş yardımı ve kreş yardımı şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

4 Soru Cevaplanmış

 1. melek karasu dedi ki:

  mrb benim annem emeklilik yasını doldurdu ama eksik günleri var 5yıl 3 ay daha çalışması gerekiyormus emekli olmak için biz bu günleri borçlanıp para yatıramıyormuyuz yada nasıl yapıcaz başka bi ödeme yada yatırma sekli varmıdır . calısabılcek durumda diil artık yasından dolayı o yuüzden yardımcı olursanız sevinirim.

  • Aykut Otu dedi ki:

   Doğum borçlanması yapabilir. Bunun dışında pek fazla şansı yok. Ama yinede bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne başvuru yapmanız faydalı olacaktır.

 2. düzgün arslan dedi ki:

  beni özürlü kadrosundan parttaym işe aldılar bir buçuk senesini 15 günden ödediler son üç senesinide 30 günden ödüyorlar hala çalışıyorum eksik günlerimi ödetebilirmiyim teşekkürler