Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » EMEKLİ MAAŞINA HACİZ

Sponsorlu Bağlantılar

emekli kuruğuEMEKLİ MAAŞINA HACİZ KOYULABİLİR Mİ?

Sosyal Güvenlik Kurumu, Emekli Sandığı, Bağ – Kur ve Ssk’nın bir arada toplanmasını sağlamıştır. Emeklilerin en çok korktukları durumlar arasında yer alan emekli maaşına haciz çeşitli kanunlar ile güvence altına alınmıştır. Eğer emekli maaşı alan kişi rıza göstermedikçe emekli maaşına haciz işlemi uygulanamamaktadır. Ancak Sgk alacakları ile nafaka alacakları bu durumun dışında tutulmuştur.

 

EMEKLİ MAAŞINA HANGİ DURUMLARDA HACİZ UYGULANIR?

 

Emekli maaşları ülkemizde bir ailenin ya da kişinin geçimini kıt kanaat sağlamaktadır. Bir de bunun üstüne haciz işleminin uygulanması kişinin hayat standartlarını oldukça aşağı çekmektedir. Bu nedenle de yapılan düzenlemeler sonunda Sgk’dan emekli maaşı almakta olan kişilerin emekli maaşlarına haciz uygulanmasına izin verilmemektedir. Emekli kişinin rızası, muvvafakatı olmadığı sürece Sgk ve nafaka alacakları hariç hiçbir kişi ya da kurum emekli maaşına haciz işlemi uygulayamamaktadır.  Ancak bankalar emeklilere kredi kullandırımı sırasında maaşımdan kesilsin izni vermektedir. Aksi takdirde banka bu kişiye kredi açmamaktadır. Fakat kişi her zaman bu izninden vazgeçebilme şansına sahiptir.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. Tacettin Gezgin dedi ki:

    Sayin ilgililer Ben su anda Almanyadayim ve Türkiyede ev sahibi olan e
    emeklilerin kira geliri oldugu zaman emekli ayliklarinin kesildigini haberlerden
    duyduk , bu olayi internet üzerinden nereden arastira bilirim .

    saygilarimla