Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » E-Devlet » Emekli olunca dul maaşı kesilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

iste_dul_kadin_maasinin_ayrintilari_h32057Emekli olunca dul maaşı kesilir mi

Dul maaşı alma şartları 2012 yılında çıkarılan yeni yasa ile değişmiştir. Daha önceleri babası, annesi veya eşi vefat etmiş ve yeterli sayıda prim ödeme şartı ile dul maaşı alınabilmekteydi. Fakat artık bu değiştirildi. Yeni yasadan sonra dul veya yetim maaşı alabilmek için  en az 5 yıldan beri sigortası bulunan ve sigortalılık süresi için bu beş yılın her yılında en az 180 gün prim ödenmiş ise sigortalının hak sahiplerine maaşı bağlanır. Yani toplam 900 gün prim ödenmiş ise vefat eden sigortalının hak sahipleri dul veya yetim maaşı alabiliyor.

Tabiki bunun haricinde emekli olarak vefat etmiş isede dul veya yetim maaşı alabilirsiniz. Dul veya yetim maaşı almak istiyor iseniz tek yapmanız gereken gerekli belgeler ile il ve ilçenizde bulunan en yakın sosyal güvenlik kurumuna başvurmanız ve başvuruda istenen belgeleri taraflarına iletmeniz.  Alacağınız maaşı önceden hesaplamanız mümkün fakat çok ince hesaplarla yapılabilmekte. Örnek vermemiz gerekir ise  vefaat edenin prim ödeme günü, ödediği primlerin miktarı tabii olduğu yasa vb.  değişkenlere göre değişebilmektedir.

Sorunuzun cevabına gelicek olursak Emekli olunca dul maaşınız kesilmez. Bu konu ile ilgili daha detaylı bil gi almak istiyorsanız yorum bölümümüzü kullanabilir, sgk nın resmi sitesi olan sgk.gov.tr ye girebilir veya alo sgk destek hattı olan 170 nolu telefon numarasını arayabilirsiniz..

Bir önceki yazımız olan SSK SİGORTA SORGULAMA'NIN YENİ ADRESİ başlıklı makalemizde sigiorta sorgulama, ssk sigorta sorgulama ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*