Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » EMEKLİLERİN ÇALIŞMASI YASAK MI?

Sponsorlu Bağlantılar

yasli calisan(1)Emekli Çalışabilir mi?

Bu soru gerçekten sıkça karşılaştığımız sorulardan bir tanesidir. Emeklilerin çalışması yasak mı sorusunun cevabı; hayır çok net bir biçimde emeklilerin çalışması yasak değildir. Fakat bu durumda aranan bazı şartlar vardır. Emekliler bir firmada işçi olarak çalışırlarsa SGDP ödemeleri gerekmektedir. SGDP; Sosyal Güvenlik Destek Primidir. Bu prim emekli için işveren tarafından ödenir ve gerekli işlemler yapılır. Eğer emekli bir işyeri işletirler ise bu durumda SGDP yi kendileri ödemeleri gerekecektir.

Emekliler Ne Kadar Prim Öder? SGDP Ne Kadardır?

Emeklilerin çalışırken ödediği SGDP aldığı maaşın %15 i kadardır. Emekli çalışırken kazancının %15 ini Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim olarak yatırması gerekmektedir. Bu ödemeyi SGK’ya yapmadığınız durumda gecikme faizleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden bu durumu gözden kaçırmadan, başvurunuzu yaparak ödemelerinizi yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*