Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » EMEKLİLİK İŞLEMLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

emekli-maasiEmeklilik İşlemlerine Nasıl Başlanır?

Sigortalının SSK dan emekli olabilmesi için öncelikle prim gün sayılarının toplanması gerekir. Yapılacak olan SSK gün sorgulama (Aşağıda vermiş olduğumuz adresten kolaylıkla yapabilirsiniz) işleminin ardından, eğer prim gün sayısının doldurulduğuna kanaat getirilir ve emeklilik yaşı doldurulmuş ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik işlemlerini başlatmak için bir dilekçe verilir.

Emeklilik Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Emeklilik dilekçesi sigortalının çalıştığı kurumları içeren emeklilik işlemlerini başlatmak için gerekli olan belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi ile başvuran emeklilik adaylarının işlemleri bu belgeye istinaden başlatılır. Emeklilik adayı, kurumun emeklilik tahsis işlemleri servislerinden, dilekçe örneklerinden kolaylıkla edinebilirler.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Emeklilik işlemleri, kişinin çalışma hayatı ile doğrudan orantılıdır. Kişi tek bir il veya tek bir iş yerinde çalışmış ise bu emeklilik adayının emeklilik tahsis işlemleri oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Yani kişi ne kadar az il veya iş yerinde çalışmış ise emeklilik tahsis işlemleri de bu oranda daha kısa sürede gerçekleştirilecektir. Kişi eğer farklı kurum veya illerde çalışma faaliyeti göstermiş ise, bu emeklilik adayının işlemleri daha uzun sürede sonlanır. Çünkü emeklilik işlemlerini gerçekleştirecek son kurumun bilgileri çeşitli kurum ve illerden toparlanması belli bir zaman alacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu paralelde 15 gün gibi kısa bir sürede emeklilik işlemlerini sonlandırabilirken, aynı kurum belge tedarikleri sebebi ile süreyi 3 aya kadar uzatabilmekte.

Emeklilik İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Emeklilik dilekçesini kuruma teslim ettikten sonra kurum tarafından size bir emeklilik tahsis numarası verilecektir. Bu aşamadan sonra tahsis numarası sizin için bir rehber niteliği taşıyacaktır. Kurumun web sitesine girerek tahsis numaranız ile işlemlerinizi takip edebilirsiniz. Tahsis numarası ile direk kuruma başvurarak da emeklilik işlemlerinizi takip etmeniz mümkündür.

 SSK Gün Sorgulama İşlemleri İçin Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan ASKERLİK BORÇLANMASI başlıklı makalemizde askerlik, askerlik borçlanması ve prim gün sayısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

6 Soru Cevaplanmış

  1. kadriye yalçın dedi ki:

    ssk çalışma iş günüm 4258 nezaman emekli olabilirim 5000 iş gününü doldurmammı gerekiyor yoksa bir hakkım varmı

  2. H.YILDIRIM dedi ki:

    Malülen emeklilik ile Özürlü emeklilik arasında maaş farkı varmı.5,500 çalışmış günü olan birisi için.

  3. Mehmet BOYNUKISA dedi ki:

    Abim 1955 doğumlu,2012 yılı, eylül ayının 17 de vefat etti.SSK başlangıç tarihi 1974 yılı olup,Türkiye den 13 gün prim günü var,Yurtdışı olan K.Kıbrıs tan 737 prim günü var. Eşine ölüm aylığı bağlatmak istiyoruz.Yengemi nasıl ölüm aylığı bağlatırız.Yurt dışı prim günleri nasıl hesaplanıyor.Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.