Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Haberler » EMEKLİLİK YAŞINDA SON DURUM NEDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

fatih acar1EMEKLİLİK YAŞINDA SON DURUM

Emeklilik için yaş geri sayımına başlayanların merakla takip ettikleri konu hakkında SGK başkanı Fatih Acar açıklamalarda bulundu. Acar, emeklilik yaşındaki kademeli artışın 2036 yılından itibaren başlayacağını ve 65 yaşında emekliliğin ise 2046 yılında hayata geçeceğini belirtti. Sosyal Güvenlik reformunun dört ana kolunun olduğunu belirten Acar, bunların yaş sınırı, prim ödeme gün sayısı, aylık bağlama oranı ve güncelleme kat sayısı olduğunu ifade etti.

38 ya da 43 yaşında emekliliğin artık mümkün olmadığını söyleyen Acar, “Çünkü Avrupa’da ortalama emeklilik yaşı 65. Yaşla ilgili 2036’dan itibaren kademeli olarak artış başlayacak. 2046’da 65 yaşında emekli olacağız. Niye biz de ortalama yaşam ömrü 71 iken Avrupa’da 82’lerde? Bence sebebi apaçık ortada” diye konuştu. Böylece erken emeklilik hayali kuran kişilerin hayalleri suya düşmüş oldu. 2036 yılına kadar emeklilik yaşayacak olanlar bu tarihten sonra emekli olacaklara nazaran bir nebze daha şanslı diyebiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan RAPOR PARASI NEREDEN ALINIYOR? başlıklı makalemizde rapor parası ve rapor parası nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. sema perçin dedi ki:

    1983 yılında sigortalıyım şuana kadar ödenmiş 2800 günümvar ve 1440 dogum borçlanması yapabilecegim söylendi ne zaman emekli olabilirim veya 3600 günden emekli olabilirmiyim şuan 49 yaşındayım