Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Emekli » Emeklilik yaşını bekleyenler

Sponsorlu Bağlantılar

calisma_bakani_celikten_emeklilik_yasi_cikisi_h20571Emeklilik yaşını bekleyenler ve sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın en büyük hayallerinden bir tanesi ise düzgün, kaliteli ve rahat bir emekliliktir. Emeklilik yaşı beklemek ve yeni çıkan reformlar ve ana yasa maddeleri ile her geçen gün ozrlaştırılan emeklilikte 7000 günü ve önceki zamana göre 4500  – 5700 gunler idoldurmuş kişiler şimdide Emeklilik yaşı sınırına takılyırolar ve 65 ve 70 yaş formulü getirilidğinden beri emekli olmak için insanlar gün primleri dolsa bile beklemektedirler. buda çok geç yaşta emekli olup mezarda emekliliğe hayır diye direnen emekli vatandaşlara devlet ne tür yeni çözümler getirecek herkes tarafından beklenmektedir.

Günümüzdeki çıkarılmış olan kanunlara ve yasalara göre vatandaşlar emekli olmak için ihtiyaç oldukları prim gün ödemesini ve çalışmasını gerçekleştirmesine karşın yaşından dolayı emekli olamamaktadır.

Bu noktada sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşların sigortaya giriş tarihlerine göre emeklilik yaşı belirlenmektedir. Bu durumda sigortalı olarak çalışan vatandaşların mağduriyet yaşamasına neden olmaktadır. Ancak gelecek yıl gerçekleştirilecek seçim dolayısı ile yeni bir kanunun çıkarılacağı iddiaları ortaya atılmaktadır.

Günümüzde kulislerde dolaşan bazı iddialara göre 1999 senesinden önce sigortaya ilk giriş yapmış olan ve sigorta prim ödemelerini ve günlerini doldurmuş ve emeklilik yaşını beklemekte olan çalışan sigortalı vatandaşların emeklilik yaşlarına kadar olan her bir yıl için yüzde beş kesintiyi kabul ettiği takdirde erken emeklilik yasasından faydalanabilecektir.

 

Sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın henüz doğrulanmamış olan bu yasa sayesinde 1999 senesinden önce ilk girişlerini yapmış olmaları ve prim günlerini doldurmuş olan vatandaşlarımız erken emeklilik olanağından faydalanabilecekleridir. Bu konuda henüz resmi olarak herhangi bir adım atılmamasına karşın kulislerdeki konuşmalara göre önümüzdeki seçim dolayısı ile bu yasanın çıkacağına kesin gözü ile bakılmaktadır.

 

Bazı iddialara göre bu erken emeklilik yasası devlet hazinesinde açık oluşturmaktan ziyade çok daha yüksek oranlarda kazanç sağlayacağı konuşulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan SSK RANDEVU başlıklı makalemizde alo 182, ssk randevu ve ssk randevu al hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. ismail ergün dedi ki:

    01 071984 yılından beri ssk lıyım 9000pirimimvar nezamam emekli olabilirim

  2. mustafa cevher dedi ki:

    mustafa cevher 09.01.1965 dogumlu bagkur baslangıcı 01.04.1988 den 04.12.2005 e kadar tarım sigortalıdır (bagkurlu) suanda 2005 yılından bu yana fransadayım ..
    18.05.2009 da sigortam basladı burada .. türkiyede sigortadan yada bagkurdan nasıl emekli olabilirim .. simdiden tesekkürler