Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar » EMZİRME ÖDENEĞİ

Sponsorlu Bağlantılar

imagesEmzirme Ödeneği Nedir?

Emzirme ödeneği; diğer adı ile süt parası, 5510 sayılı kanunun 16.maddesine gör düzenlenmiştir. Bu maddeye göre, sigortalı kadına veya eşi sigortalı olmayan erkeğe, her çocuk için yaşaması şartı ile doğum tarihinde geçerli olan ve Bakan tarafından onaylanan ücretler üzerinden emzirme ödeneği ( süt parası ) verilir.

 Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği sigortalı kadına veya eşi sigortalı olmayan erkeğe verilmektedir. Bu kişilere emzirme ödeneği verilebilmesi için, doğumdan önceki bir yıl içerisinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları birimi bildirilmiş olması gerekmektedir. Eğer doğumdan önceki 1 yıl içerisinde 120 gün prim ödemesi yapılmış ise, kişinin emzirme ödeneği alması için herhangi bir engel yoktur. Kişi için kaç gün prim yatırıldığını aşağıdaki bağlantı yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Kaç Gün Prim Ödemesi Yapıldığını Öğrenmek İçin Tıklayınız.

Yıllara Göre Emzirme Ödeneği Miktarları

2008 – 50 TL

2009 – 70 TL

2010 – 75 TL

2011 – 80 TL

2012 – 89 TL

Emzirme Ödeneği Başvurusu

Emzirme ödeneği başvurunuzu bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğü’ne yapmanız gerekmektedir. Bu işlemler SGK tarafından işleme alındıktan sonra 2 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Emzirme Ödeneği Başvuru Belgeleri

Emzirme ödeneği başvuru belgeleri aşağıda verilmiştir. İstenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayarak SGK Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir.

Belgeler:

  • Emzirme ödeneği için talep dilekçesi
  • Doğum Raporu ve ya KPS’den alınmış bilgiler

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan KREDİ KARTI İLE BAĞKUR BORCU – SGK PRİM ÖDEME başlıklı makalemizde kredi kartı ile bağkur borcu ödeme ve kredi kartı ile sgk prim ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*