Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » ENGELLİ ANNELERİ ARTIK SGK ÇATISI ALTINDA

Sponsorlu Bağlantılar

engelli annesiSosyal Güvenlik Bakanlığı, esnek çalışma sistemine geçilmesi için yeni bir uygulama başlattı. Uygulamaya göre, ev temizlik işlerinde çalışan ve engelli çocuğu olduğu için çalışamayan 841 bin kadın Sosyal Güvenlik Kurumu koruması altına alınacak. Primler daha az gün sayısından yatırılsa da, bu kadınlar 30 gün üzerinden sigortalı sayılacak. Böylece kısa süreli sigorta üzerinden prim gün sayısını tamamladıktan sonra emekli olabilecek. Uygulama kayıt dışında kalan kadınlar için gerçekten çok büyük bir umut kaynağı olmuş durumda. Yazımızın devamında uygulamanın ayrıntılarını bulabilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre 450 bin kadın ev temizlik işlerinde çalışıyor. Bu kadınlar şu anda kayıt dışında çalışmaktalar. Bu düzenleme ile birlikte kayıt dışı çalışan bu kadınlar SGK şemsiyesi altına alınacaklar.  Uygulamadan yararlanan kadınlar daha az gün prim ödeyerek emekli olabilecekler.

Yapılan araştırmalara göre 391 bin kadın evlerinde engelli çocuklarına bakmaktalar. Bu kadınların üzerlerindeki sorumluluk, bu kişilerin çalışmalarını engellemektedir. Engelli çocuk anneleri de bu uygulama ile birlikte SGK şemsiyesi altına alınacak.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*