Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar, Soru ve Cevaplar » Fazla mesai ücreti nasıl alınır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Para-politikasında-sınırlı-gevşeme…Fazla mesai ücreti nasıl alınır ?

Fazla mesai ücretleri konusunda toplumumuzda yaşanan bilgi yetersizliği veya işten atılma korkuları nedeni ile sürekli işçi mağdur olmaktadır. Bu konuda yasa ve kanunlardan yola çıkar isek,  İşçilerin yasal olan (iş kanuna göre) en fazla çalıştırılma süreleri 45 saattir. Haftalık 45 saati aşan tüm süreler iş kanuna göre fazla mesai yapılmış olarak değerlendirilmektedir. Bu fazla mesai ücretleri çalışan işçinin saatlik ücretinin %50den fazla olacağı şekilde hesaplanarak ödenmesi gereklidir.  Sizlere eğer fazla mesai yapmak istemiyor iseniz işveren sizlere asla fazla mesai yaptıramaz.

İşverenin sizden fazla mesai yapmak istediğinize dair bir onay yazısı alma zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer onay verdi iseniz en son aldığınız maaş saatlere bölünerek hesaplanır en son aldığınız saat ücret yüzde 50 fazlası ile size ödeme yapılır.  Dilerseniz fazla mesai ücretinizi almayarak bunun karşılığında hesaplama yaparak sizden hiçbir kesinti yapılamadan serbest zaman kullanabilirsiniz. Bunun hesaplaması ile fazla mesai yaptığınız her saat için, yapılan fazla mesainin bir buçuk katı olarak izin kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken kural ise bu izinlerinizi en fazla 6 ay içerisinde kullanmanız gerektiği dir. Örnek vermemiz gerekir ise haftalık çalıştırılma süreniz olan 45 saat in dışında fazladan 5 saat mesai yaptıysanız, istediğiniz takdir bunun saatlik ücretini veya  7,5 saat civarında serbest izin kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan MEMURLARIN FAZLA MESAİ ÜCRETİ KALKIYOR MU? başlıklı makalemizde fazla mesai, fazla mesai ücreti ve fazla mesai ücreti kalkıyor mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. ismail göktentürk dedi ki:

    20 sene yüksek prim ödedim. şimdi asgari üçretle çalışıyorum. 4 sene var emekli maaşı almama bu emekli maaşımı nasıl etkiler.