Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel Sağlık Sigortası » GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS

Sponsorlu Bağlantılar

calisanGenel Sağlık Sigortası

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 75 milyonu ilgilendiren bir uygulamayı başlattı. Yeşil kart dahil herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar gelir durumuna göre, prim ödeyerek veya ödemeyerek Genel Sağlık Sigortası (GSS) dan yaralanabilecek. GSS 2012 başlangıcı ile birlikte herkes için zorunlu hale getirildi. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunla olarak Gelir Testi yaptırmalı ve bunun sonucuna göre prim ödeyerek veya ödemeyerek GSS den yararlanmalı.

Erkek Çocuk ve Yetişkinler İçin GSS

Erkek çocuklar 18 yaşına kadar anne ve babasının sigorta imkânlarından yararlanabilecek. 18 yaşının üzerindeki erkek çocuklar, lise eğitimi gördükleri durumda 20 yaşına, üniversite eğitimi görmeleri durumunda ise 25 yaşına kadar anne veya babalarının sigorta hizmetlerinden yararlanabilecek. Hiçbir şekilde prim ödemeleri gerekmeyecek. Ancak üniversite öğrencilerinin bu hizmetlerden yararlanabilmesi için öğrenci belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezlerine veya SGK İl Müdürlüğüne ibraz etmesi gerekmektedir. 18 yaşının üzerinde okumayan veya 25 yaşının üzerinde okuyan/ okumayan geliri olan veya olmayan kişilerin Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

Kız Çocuk ve Yetişkinler İçin GSS

Kız çocuklar için önemli olan nokta 1.10.2008’dir. Eğer kişi 1.10.2008 tarihinden önce kendisine bakmakla yükümlü olan kişi sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanıyorsa; bu kişinin 1.1.2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında Gelir Testi yaptırmasına gerek yoktur. Bu kişiler işsiz oldukları veya evli olmadıkları takdirde bu hizmetlerden ömür boyu faydalanabilirler. Eğer kişi 2008 öncesi bu kapsamda değilse, o zaman 18 yaşından sonra erkeklerde olduğu gibi Gelir Testi yaptırmak zorundadır.

18 yaş altı çocukların GSS için herhangi bir işlem yaptırması gerekmemektedir. 18 yaşının altında ki çocuklar hiçbir şart aranmaksızın devlet tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KREŞ YARDIMI başlıklı makalemizde devletten kreş yardımı, kreş yardımı ve kreş yardımı şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • genel salk sigortas
 • 2012 genel salk sigortas
 • sigortadan düştüm mü
 • babasının sikotasından faydalanan üniversite talebesinin sgk borcu olurmu
 • 18 yandaki erkek ocuun babadan sigortas nasl sorgulanr
 • ssk gss
 • 18 yaşına girdim ssk
 • genel sağlık sigortası yaptırma
 • çocuk sigortası sorgulama
 • gss yaş

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

27 Soru Cevaplanmış

 1. ramazan aytar diyor ki:

  ben kaç gün sigortam var ona bakamıyorum

 2. ABDÜLKADİR diyor ki:

  evet

 3. Gökhan Durukal diyor ki:

  3 gün raporluydum ve maaşımda kesinti oldu fakat bu kesintiyi sgk geri ödemedi.sebebi nedir?

 4. mehmet can diyor ki:

  genel sağlık sigortasından faydalanıyor mu

 5. emre diyor ki:

  BİLGİ

 6. Bahtiyar sarı diyor ki:

  11 Temmuz’da bitecek olan 45 günlük heyet raporumun parasını ne zaman alabilir im