Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel Sağlık Sigortası » GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS

Sponsorlu Bağlantılar

calisanGenel Sağlık Sigortası

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 75 milyonu ilgilendiren bir uygulamayı başlattı. Yeşil kart dahil herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar gelir durumuna göre, prim ödeyerek veya ödemeyerek Genel Sağlık Sigortası (GSS) dan yaralanabilecek. GSS 2012 başlangıcı ile birlikte herkes için zorunlu hale getirildi. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler zorunla olarak Gelir Testi yaptırmalı ve bunun sonucuna göre prim ödeyerek veya ödemeyerek GSS den yararlanmalı.

Erkek Çocuk ve Yetişkinler İçin GSS

Erkek çocuklar 18 yaşına kadar anne ve babasının sigorta imkânlarından yararlanabilecek. 18 yaşının üzerindeki erkek çocuklar, lise eğitimi gördükleri durumda 20 yaşına, üniversite eğitimi görmeleri durumunda ise 25 yaşına kadar anne veya babalarının sigorta hizmetlerinden yararlanabilecek. Hiçbir şekilde prim ödemeleri gerekmeyecek. Ancak üniversite öğrencilerinin bu hizmetlerden yararlanabilmesi için öğrenci belgelerini Sosyal Güvenlik Merkezlerine veya SGK İl Müdürlüğüne ibraz etmesi gerekmektedir. 18 yaşının üzerinde okumayan veya 25 yaşının üzerinde okuyan/ okumayan geliri olan veya olmayan kişilerin Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

Kız Çocuk ve Yetişkinler İçin GSS

Kız çocuklar için önemli olan nokta 1.10.2008’dir. Eğer kişi 1.10.2008 tarihinden önce kendisine bakmakla yükümlü olan kişi sayesinde sağlık hizmetlerinden faydalanıyorsa; bu kişinin 1.1.2012 tarihinde yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında Gelir Testi yaptırmasına gerek yoktur. Bu kişiler işsiz oldukları veya evli olmadıkları takdirde bu hizmetlerden ömür boyu faydalanabilirler. Eğer kişi 2008 öncesi bu kapsamda değilse, o zaman 18 yaşından sonra erkeklerde olduğu gibi Gelir Testi yaptırmak zorundadır.

18 yaş altı çocukların GSS için herhangi bir işlem yaptırması gerekmemektedir. 18 yaşının altında ki çocuklar hiçbir şart aranmaksızın devlet tarafından Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınmaktadır.

Bir önceki yazımız olan KREŞ YARDIMI başlıklı makalemizde devletten kreş yardımı, kreş yardımı ve kreş yardımı şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

20 Soru Cevaplanmış

 1. Huseyin Murat Sanalan dedi ki:

  Oglum Eylul 1992 dogumlu.Universiteyi yurtdışında (ABD) okuyor.Benim sigortamdan faydalanmasıyla ilgili olarak ; ögrenci kimlik kartı var ama okulundan ayrıca bir yazı mı alması gerekiyor?Bir de bu yazının Türkçe ye çevrilmesi tercume bürolarından mi yaptırılması gerekiyor?

  • admin dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey. Oğlunuzun GSS’den faydalanabilmesi için okulundan, bu okulda okuduğuna dair bir yazı alması gerekmektedir. Bu yazıyı bir tercüme bürosundan onaylı olarak çevirerek, bağlı bulunduğunu SGK müdürlüğüne vermeniz gerekmektedir. Tekrar sorularınız olursa buradan cevaplayabiliriz.

 2. Hüseyin Şahin dedi ki:

  21 mayıs 2012 tarihine kadar askerdim eşimde sağlık konusunda benim üzerimden faydalanıyordu.haziran ayında işe girdim ve sigortam başladı fakat hiçbir şekilde benim sigortam üzerinden eşim ne hastanede nede eczaneden yararlanamadı.bugün sgk ya sormaya gittiğimizdeeşimin gss borcu çıktı karşımıza üstelik hiçbir tebliğ ve başvuru olmamasına rağmen borcumuz gözüküyor.Bu borcu ödemek zorunda mıyız?

 3. muamer dedi ki:

  slm abı ben gelır testı yaptırmadım benım sonradan haberım oldu fakat bunu öğrendığımde bana 1.100 tl ceza yazmışlar bunu bı yolu yokmu ben yok yere bu parayı vermek zorundamıyım yanı mahkemeye falan veremezmıyım artı calışmıyorum işim yok yanı bı sonuç beklıyorum abı teşekürler…

  • Aykut Otu dedi ki:

   Bir avukat ile görüşmenizde fayda var fakat kanun böyle gelir testi yaptırmayanlara cezai yaptırım uygulanmaktadır.

 4. Hüseyin Şahin dedi ki:

  hiçbir tebliğ ve ihbar yok tamamen tesadüfen sgk ya gitmemle öğrendim

  • admin dedi ki:

   Bu konuda SGK müdürlüklerinde bulunan uzmanlardan alacağınız yardım sizin için daha olumlu olacaktır.

 5. muhammet dedi ki:

  merhaba benim marketim oldugundan bagkur her ay işliyo ama para yatıramıyorum borcum var ben saglıktan nasıl yararlanabilirim

 6. damar57_57@hotmail.com dedi ki:

  merhaba hüseyin benimsağlık sikortam askari ücretten hesaplanmış 35 tl yatırmam gerekmiş tepligat geldi ben 19 10 işten cılışım var nasıl hesapladılar bilmiyorum üstüde hiç bir şey yok hic gelirim yok ne yapmammı tavsiye edersiniz

 7. gss nı babam yatırmıyor dedi ki:

  mrb lar ben 9 aydır gss ödemiyorum daha doğrusu babam ödemiyor bnde işe girene kadar sağlık sigortasından yararlanmak istemiyorum ve ileride işe girdiğim zaman bu birikmiş borcu benden mi kesecekler yoksa babamdan mı
  şimdiden teşekkürler…

 8. büşra dedi ki:

  benim sosyal güvenliğim yok ödeme durumumda yok ben nasıl sağlıktan yararlanabilirim

  • Aykut Otu dedi ki:

   GSS Gelir Testi yaptırmalısınız. Ardından priminizi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 9. ali yaman dedi ki:

  iyi günler benim sigortam altı ay yatırılıyor ama gss borcumda gözüküyor gss nasıl iptal edebilirim

 10. bilal karaaslan dedi ki:

  yaklaşık 50 gündür başvurmuşum gelir tespiti için 50 gündür evimde teprenemiyorum bir yere gidemiyorum ayrıca kronik hastalığım var hastaneye gitmem gerekiyor maddi durumum iyi değil çalışmıyorum herhangi bir gelirimde yok acaba daha ne zamana kadar bekleyecem