Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » Hayat Sigortası Nedir

Sponsorlu Bağlantılar

hayat_sigortasiHayat Sigortası Nedir

Yaşlıların ölüm durumlarında yakınlarını zor durumu düşürmemek adına yaptırdıkları hayat sigortasıdır. Hayat sigortası adı üstünde olduğu gibi hayatı güvence altına almaktır. Hayat sigortası yaptırmanın asıl amacı tasarruf yapmaktır. Hayat sigortasının diğer sigortalardan farkı ise şunlardır;

Tasarruf etme düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Hayat sigortası bazı durumlar çerçevesinde gelirin azalması veya artması durumlar sonucunda oluşmaktadır. Hayat sigortalarının güven sağladığı durumlar kaza, hastalık, işsizlik, yaşlılık, ölüm gibi olaylardır. Hayat sigortaları 3 gruba ayrılmaktadır.

1-     Tasarrufa bağlı hayat sigortaları; tasarrufa bağlı hayat sigortaları yaşlılığı korumaktadır. Bu sigorta gelir sigortası olarak da bilinmektedir. Gelir sigortaları yaşlıların hayatlarının sona ermesi durumuna kadar güven ücret konusunda destek olmaktadır. Sermaye sigortası ise vatandaş belirtilmiş tarihte hala daha yaşıyor ise sigorta anlaşmasındaki bir miktar tutarı vatandaşa geri ödemektedir.

2-     Ölüme Bağlı Hayat Sigortaları ;  Sigortacı ödemesini, sigortalı öldüğü zaman yapmaktadır.  Ölüme bağlı hayat sigortalarında sigortacının ödeme yapması anlaşmaya göre değişmektedir. Örneğin sözleşmenizde 10 yıl yazıyor ise sigortalı 10 yıl içerisinde ölürse sigortacı ödeme yapma yükümlülüğünde dir. Fakat sigortalı bu süre zarfının dışında ölürse sigortacının ödeme yapma yükümlülüğü bulunmamaktadır.  Fakat bazı kurum ve kuruluşlar süresiz olarak bu hizmeti sağlamaktadır. Herhangi bir süre sınırı bulunmadan öldüğünüz takdirde hak sahibine sigortacı ödeme yapma yükümlülüğündedir .  Sözleşmeye bağlı olarak, sigortalı belirtilen süre içerisinde ölmesse ödediği ücreti veya bir kısmını alabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*