Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » Hem SSK’lı, hem Bağ-Kur’lu olan nasıl emekli olur ?

Sponsorlu Bağlantılar

SGK-Emeklilik-Suresini-HesaplamaHem SSK’lı, hem Bağ-Kur’lu olan nasıl emekli olur ?

Okurlarımızın isteği üzerine araştırdığımız diğer sorun ise hem SSK hemde bağkurlu olanların nasıl emekli olacağı konusu, yazımızın devamında bu sorununuza cevap bulabilirsiniz.

Hizmet birleştirmeleri sgs (sosyal güvenlik sistemi) üzerinde kurumların bütünlüğünü sağlamak için yapılmış bir durumdur.  Sorunuzun cevabı ise;  Sizlerin son yedi yıl içerisinde ssk veya bağkur üzerinde hangisine daha fazla prim ödemiş iseniz o kurum üzerinden emekli olursunuz. Örnek vermemiz gerekir ise en çok prim sayınız bağkur üzerinde gözüküyor ise, bağkur emeklisi olursunuz. Veya ssk ya daha fazla ödeme yapmış iseniz artık ssk emekli olmaya hak kazanmışsınız demektir. Eğer emeklilik kurumlarından hepsine ( SSK – bagkur – emekli sandığı) daha önceleri ödeme yapmış iseniz, sosyal güvenlik kuruma dilekçe yazarak bunları birleştirebilirsiniz. (Eğer prim sayılarınızı bilmiyor iseniz, sitemiz üzerinde bulunan ssk hizmet dökümü, sgk hizmet dökümü, ssk gün sayısı sorgulama, sgk gün sayısı sorgulama bölümlerinden gerekli bilgileri öğrenebilirsiniz. ) Farklı kurumlara ödeme yapmış ve emekliliğe hak kazandıysanız emeklilik işlemlerinizin daha hızlı gerçekleşmesi için bu işlemi yapmanız gerekmektedir. Bu işlemleri yapmasanız emekli olabilirsiniz fakat emeklilik işlemleri daha fazla uzayacaktır. Yukarıda belirttiğimiz şekilde sosyal güvenlik kurumuna dilekçe yazdığınız takdirde emeklilik işlemlerini çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşmiş olunacaktır. Eğer tüm kurumlara ödeme yaptıysanız ve yukarıda yazdıklarımızı okumanıza rağmen kafanıza soru işaretleri takıldı ise aşağıda bulunan yorum bölümünde kafanıza takılan soruları bizlere sorarak, uzmanlarımız tarafından ücretsiz olarak destek alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

 1. hulusi çelik dedi ki:

  slm benim kendime göre çok büyük sıkıntım var yardımcı olursanız çok sevinirim bir iş yerinde ssk lı olarak çalışırken iş yerimin taşınması nedeniyle işten ayrılmam gerekti bende boş durmamak için ticari araba münübüs aldım ve vergiye kayıt oldum aynı zamandada bag kur lu oldum 1 seneye yakın pirimlerimi eksiksiz ödedim daha sonra bag kur u kapatmadan ssk lı bir işe başladım bana denilen ssk lı olunca otamatikman diger sigortanın düşecegini dediler bir dahada hiç sormadım halen ssk lı olarak çalışmaktayım ssk pirimimde eksiksiz yatıyor geçenlerde bag kur a gittigimde bag kur borcum oldugunu ögrendim faizi ile beraber bayagı yüklü bir borç bag kur dan ssk ya geçişte hiç bir borcum olmadıgı halde bag kur a borcu ödemek zorundamıyım asgari ücretle çalışıyorum bu şekilde borcu ödemem çok zor bana yetkili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkürler

 2. Enver isbilen dedi ki:

  Merhabalar 01/07/1977 Doğumluyum.
  01/08/1996 yılında SSK girişim yapıldı ve sadece 40 günlük hizmet sürem var. 20/10/2000 tarihinde de bağkur girişim yapıldı ve toplamda 4100 günlük hizmet sürem var. Sanırım böyle giderse Bağkur’dan emekli olacağım.
  Bağkurdan emekli olursam eğer 60 yaşında SSK dan emekli olursam eğer 56 yaşında emekli olacağımı söylediler. Doğrumdur ? SSK dan emekli olmam için ne yapmam lazım.
  İlginiz için şimdiden teşekkür ederim