Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » HEM YURTDIŞINDA HEM YURTİÇİNDE EMEKLİ OLUNABİLİR Mİ?

Sponsorlu Bağlantılar

imagesÇift Emeklilik Mümkün mü?

Hem yurtdışında hem yurtiçinde emekli olunabilir mi? Bu soru gurbetçi vatandaşlarımız tarafından sıkça sorulan bir sorudur. Eğer yurtdışında emekli olup yurtiçinde de borçlanma yolu ile emekli olmak istiyorsanız, bu mümkündür. Yani isterseniz hem yurtdışında hem de yurtiçinde emekli olabilirsiniz. Fakat bunun için koşulan bir şart vardır. Kişinin yurtdışında emekli olduktan sonra yurtiçinde de emekli olabilmesi için, kesin dönüş yapmış olması gerekmektedir. Burada ki kesin dönüşten kasıt, dış ülke ile bağlantıları tamamen kesmek değildir. Buradaki kesin dönüş, kişinin dış bir ülkede prim kesintisi olmaması ve çalışma hayatının son bulduğunu ifade etmektedir. Sorunun cevabını kısaca tekrar toplarsak, kişi eğer yurtdışındaki çalışma hayatını sonlandırmış ve herhangi bir prim kesintisine tabii değilse yurtdışı borçlanması gibi seçenekler ile Türkiye’de de emekli olabilir.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. Seyfettin Cakar dedi ki:

    Tum calisanlara selamlar, Ben 20-10-1965 dogumlu seyfettin cakar. Ben 17-01-1992 yillindan bu yana ve hala hollandada yasamaktayim, vede 08-02-1992 tahrihinden itiraben hollandada sigorta girisim var hala devam etmektedir, ve hala calismaktayim. Benim 85-86 yillari arasinda 150 gunluk girisim var Turkiyede( SSK, veya BAGKUR) ,Ben Kasim 1988 yilinda 18 ay askerlik yaptim , sayet ben hollandadaki isimi ve sigortama son verip Turkiyede emekli olabilirmiyim, ne kadar odemem yapmam gerekli vede emekli olursam Turkiyede ne kadar aylik alirim, Ben ayrica cift pasoportluyum, Sizlere simdiden tesekurlerimi sunuyor, beni en kisa zamanda aydinlatirsaniz mennun olurum saygilarimla.