Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Vize ve Tezkere » İKAMET TEZKERESİ

Sponsorlu Bağlantılar

ikamet tezkeresiİkamet Tezkeresi Nedir?

İkamet tezkeresi Türkiye’ye gelen yabancılar için verilen oturma izni belgesidir. Bu belge yabancının Türkiye’de yasal bir şekilde kaldığını gösteren belgedir. Türkiye’ye öğrenim amaçlı, çalışma amaçlı, Türk vatandaşı ile evli olup uzun süreli kalmak isteyen yabancılara, uzun süreli kalmak isteyen Avrupa ülkeleri vatandaşlarına ve kısa süreli turistlere verilen ikamet tezkeresi türleri vardır. Bu şekilde Türkiye’ye gelen yabancılar, vize süreli dolmadan önce mutlaka ikamet izni almaları gerekir. Türkiye’de ikamet eden yabancılar, pasaportlarının yanında ikamet tezkerelerini mutlaka taşımaları gerekmektedir. Bu kişiler ikamet tezkerelerini polis kontrollerinde ibraz etmek zorundalardır.

İkamet Tezkeresi Nasıl Alınır?

İkamet Tezkeresi almak isteyen yabancıların öncelikle randevu almaları gerekmektedir. Randevular yazımızın sonunda belirtiğimiz adresten online olarak alınmaktadır. Randevu işlemleri gerçekleştirildikten sonra şahıslar, randevu gününde bağlı bulundukları ilçe emniyet müdürlüğüne veya yabancılar şube müdürlüğüne gitmelidirler. Müracaat şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından yapılmalıdır. Sırası gelen kişi belgeleri ile birlikte müracaat memuruna gider. Burada yapılan incelemeler sonucunda, yabancını ikamet tezkeresi almasının önünde herhangi bir engel yok ise, şahıs maliye veznesine yönlendirilir. Gerekli harcı ödeyen yabancı tekrar müracaat memuruna gelir ve ikamet tezkeresi müracaat işlemlerini tamamlar. Müracaat işlemlerinin sonunda verilen takip fişi ile ikamet tezkeresi 4 iş günü içerisinde alınmalıdır. Alınmadığı takdir de, 1 aylık bir süre tanınır. Verilen bu süre içerisinde de ikamet tezkeresi teslim alınmaz ise belge geçerliliği yitirir ve iptal edilir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

4 Soru Cevaplanmış

 1. kimberley gallagher dedi ki:

  ikamet tezkerem iptal edildi nedenini ogrenmek istiyorum

 2. hamrad dedi ki:

  ben yabancı uyruklu öğrenciyim benim sigortamla eşim kullanabilirmi? benim yanımda refakatçi olarak tezkeresi var geçici tc si var doktora gittiğimizde oluyor dedi

 3. Aysel Ibrahimli dedi ki:

  merhaba. borç sorgulamada tezkere numarası yerine hangi no-nu yazmamız gerek?
  kaç rakamlı ?