Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » E-Devlet » işkur işszilik maaşı

Sponsorlu Bağlantılar

c0777abc4b23b998eac3a6d0e723a36aİşsizlik maaşı nedir?
Çalıştığınız sürece ödenen prim gününüze göre, işveren tarafından iş fessinin ardından işkur tarafından ödenecek ödenektir.
İşsizlik maaşını almaya nasıl hak kazanırsınız?
-Öncelikle iş veren tarafından iş fessi olaması gereektedir.
-İş yeri kusurları nedeniyle işten ayrılmak.(küfür,maaş ödememe,taciz, mesai ücretlerinin ödenmemesi gibi) ama bu kusurları kesinlikle ispat etmeniz gerekmektedir.
-iş yerinizin kapanması, iflası söz konusu ise
Bu sebeplerden birisini içeriyorsanız işten ayrılma belgenizle beraber en yakın İŞKUR’a başvurmanız gerekmektedir. İşkura vardığınızda işkur tarafından verilen dilekçeyi doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca iş fessini gerçekleştiren iş veren tarafından işkura sistem aracılığıyla başvuru yapılması gerekmektedir.
İşten çıkışınızın yapıldığı en geç30 gün içerisinde iş kura başvurmanız gerekmektedir. 30 günü aştığı takdirde isteğiniz reddedilmektedir.
İşsizlik sigortasıdan faydalandığım taktirde sağlık hizmetlerinden faydalanbilecekmiyim?
Sosyal güvenlik kurumu kapsamında işsiz kaldığınız takdirde sigortadan faydalanabileceksiniz.
Ne kadar süre işsizlik maaşı alabilirim?
En az 6ay,8 ay ve 10 ay faydalanabileceksiniz.
Askerlik sebebiyle iş akdi sonlandırılan kişi işsizlik maaşı alabilirmi?
“Askere gideceğim ” diyerek işten ayrıldıysanız askerlik bitiminde işsizlik maaşı alabilirsiniz.
İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır?
3 yıl geriye dönük olarak 600 gün prim ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük olarak 900gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük olarak 1080 gün prim ödemiş iseniz 10 ay ödenek alırsınız.
eğer bir sigortalı çalışan iseniz her ay maaşınızdan kesilen %1 lik dilim ile işsizlik ödeneği fonuna ayrılan paradan işsiz kalma duurmunda hak sahibi sayılırısnız ve bu paralar ile işkur işsizlik maaşı alabilmeniz için ilerde işsiz kalırsnanız devlet tarafındna güvence altına lınmış oluyorsunuz.

İşkur fonunda biriken parayı yukardada belirtitğimiz gibi 600 işgününü dolduran ve işveren tarafından işine son verilmiş yada çalışma şartları sözleşmesine aykırı olan yada usulsuz bir şekilde (cinsel istismar, kasti hareket, vb. aykırı durumlar) gibi bu sebeplerden işi bırakırsanız ve bunu belgeleyebilirseniz. ozaman işkurdan işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

Bir önceki yazımız olan SSK SİGORTA SORGULAMA'NIN YENİ ADRESİ başlıklı makalemizde sigiorta sorgulama, ssk sigorta sorgulama ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. ilker katırcı dedi ki:

    İŞSİZLİK MAAŞIM SONA ERDİMİ

  2. emin alkan dedi ki:

    işsizlik maaşı neden alamıyorum