Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Çalışan Sigortalılar » İŞSİZLİK SİGORTASI

Sponsorlu Bağlantılar

iskur-2013-Yili-isci-ve-personel-ilanlari

İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik sigortası, bir kişinin sağlık ve yetenekleri olmasına rağmen, kendi kusuru ve isteği dışında işini kaybetmesi durumunda sağlanan güvencedir. Bu sigorta kolunda ama işsiz kalan vatandaşın ve ailesinin geçimini rahatlatmaktır. İşsizlik sigortasından yararlanmak için yerine getirilmesi gereken bazı gereklilikler vardır. İşsiz kalan vatandaşlar ancak bu durumda işsizlik sigortasından yararlanabilir. İşsizlik sigortası primi oranı %4’tür. Bunun %1 i işçi, %2 si işveren ve geri kalan %1 i devlet tarafından ödenmektedir. İşsizlik sigortası, devletin direk olarak prim ödediği tek sigorta çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Prim ödemeleri her ayın son günü, Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşmalı bankalara yapılmaktadır. Ödemesi geciken işsizlik sigortası primi, Sosyal Güvenlik Kurumu veznelerine yapılabilir.

İşsizlik Sigortası Hizmetleri

İşsiz vatandaşlar, işsizlik ödeneği aldıkları süre boyunca genel sağlık sigortası kapsamı altındırlar. Buna bağlı olarak işsiz vatandaş ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler, bu süre boyunca devletim tüm sağlık imkânlarından yararlanabilmektedir. İşsizlik sigortası kapsamında İŞKUR’un sunduğu olanaklarda bulunmaktadır. İşsizlik Sigortası kapsamındaki işsiz, İŞKUR’un meslek edindirme kurslarından da yararlanmaktadır. Aynı zamanda İŞKUR, sigortalı işsize iş bulmak olanakları da sunmaktadır. Eğer işsizlik sigortasından yararlanan vatandaş, bu süreç zarfında herhangi bir kaza geçirir ve çalışamaz duruma gelirse, işsizlik ödeneği kesilir ve geçici iş göremezlik ödeneği dediğimiz diğer bir sigorta kolundan yararlanmaya başlar. Rapor tarihi son bulduktan sonra ise işsiz tekrardan işsizlik sigortası kapsamına alınır.

Bir önceki yazımız olan KIDEM TAZMİNATI başlıklı makalemizde kıdem tazminatı, kıdem tazminatı hesaplama ve kıdem tazminatı nasıl hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. Önder DÖNMEZ dedi ki:

    Merhaba;
    Ben daha önce 2011 Ekim ayından 2012 Mart ayına kadar işsizlik ödemesi almıştım.İşsiz kalmam durumumda tekrar yararlanabiliyor muyum? Son 3 yıl içinde 700 gün sigortalı çalışmam var ve son 120 gün düzenli olarak primlerim ödenmiş durumda. Bu üç yıl içerisinde 5 ay işssizlik maaşı almış olmam tekrar başvurmam halinde bana işsizlik maaşı verilmesine engel olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.