Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » İstifa eden işsizlik parası alabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

issizlikİstifa eden işsizlik parası alabilir mi ?

İşsizlik maaşı almanız için bazı koşulları karşılamanız gereklidir. Yazımızın devamın okuyarak bu koşulları öğrenebilir buna göre işsizlik maaşı alıp alamayacağınıza karar verebilirsiniz. Eğer anlayamadığınız veya sormak istediğiniz bölümler bulunuyorsa sitemizin alt kısımında bulunan yorum bölümünde sorabilirsiniz. İşsizlik maaşından yararlanmanız işin herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yaşı ne olursa olsun herkes işsizlik maaşı alabilir.  Sadece işsizlik yükümlülüklerinizi yerine getirmeniz yeterli olacaktır. İşsizlik maaşı alabilmeniz için sizin isteğiniz veya kusurunuz dışında  işinizi kaybetmeniz gereklidir.

Diğer bir önemli şart ise  kendi adınıza işvereniniz tarafından son üç yıl içerisinde toplamda en az 600 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun haricinde en son çalışmış olduğunuz iş yerinden ayrıldığınız tarihten itibaren geriye doğru hiçbir kesinti olmaksızın en az 120 gün kadar çalışmış olmanız gerekmektedir.  Eğer işsizlik sigortası yükümlülüklerini yerine getiriyor iseniz, çalıştığınız firmanın batması gibi bir durumda işsiz kaldıysanız işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirsiniz.

Yukarıda yazmış olduğumuz gibi işsizlik maaşı almakta en önemli unsurlardan birisi sizin kusurunuz ve isteğiniz dışında bir durum söz konusu olduğu takdir işsiz kalmanızdır. İstifa etmeniz sizin isteğiniz ve kusurunuzda olan bir durum olduğu için  diğer tüm şartları yerine getirebilir durumda olsanız bile işsizlik maaşı almaya hak kazanamaz ve alamazsınız.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • istifa ettim işsizlik maaşı alabilir miyim
 • istifa ettim işsizlik maaşı alabilirmiyim
 • isten istifa ettigimde issizlik maasi alabilir
 • istifa eden kimse iki parasi alirmi
 • hamile bayan istifa etse işssizlik maaşı alabilirmi
 • istifa eden iscinin dogum parasi
 • işten istifa ettim işsizlik maşi alabilirmiyim
 • işsizlik maaşı hak ettimmi
 • işçi kurumdan işsizlik maaşı ptt den erken alabilirmiyim
 • itifa etsem işzizlik maasını ala

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

3 Soru Cevaplanmış

 1. Anonim diyor ki:

  hapise düşen biri işsizlik parası alabilirmi çalışan biri olarak sorum bu teşekürler

 2. Metin diyor ki:

  Ben işsizlik maaşından 3 aydr faydalanıyordum 5ay daha vardı ama işbaşı yaptım işsizlik maaşımı almaya devam edermiyim….:(

 3. Ensar diyor ki:

  Merabalar nisanlim yaklasik bir bucuk yildir calismakta ve 21 eylulde evlenecegiz ve 2 temmuzda isten ayrilacak is veren istifasini yazmasini dile getirmis ve bu sekilde cikarsa issizlik maasindan yararlanabilirmi yardiminiz icin tesekkur ederim