Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » KEY ÖDEMELERİ

Sponsorlu Bağlantılar


zamKey
(konut edindirme yardımı) 1987 yılında Turgut Özal döneminde çıkarılan kanunla uygulamaya konulan ve çalışanların ücretinden belli bir oranda yapılan kesintilerdir. Toplanan bu paralar Konut edindirme fonuna devredip çalışanların emekli olduğunda kolaylıkla konut edinmesini amaçlamıştır. Bu uygulama 1995 yılında yürürlükten kalkmıştır. Çalışanlardan yapılan bu kesintilerin toplamı tasarruf teşvik fonuna devredilmiştir. 2008 yılı itibariyle de bu paralar hak sahiplerine geri ödenmeye amaçlanmıştır.

Key Ödemeleri Nasıl Yapılıyor?

  • · Hak sahipleri Ziraat Bankası şubelerine size ait olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numarası ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Alacağınız key ödemeleri isteğe göre hisse senedi veya nakit şeklinde ödeme yapılmaktadır.
  • · Eşlerin boşanması halinde eşlerin her ikisinden de kesinti yapılmış ve ödemeyi hak etmişlerse  ödeme aile reisine yapılmaktadır.
  • · Ödeme yapılacak kişinin vefatı üzerine key ödemeleri veraset sahiplerine yapılır.

Key Ödemesi Sorgulama

Sizlere vereceğimiz bağlantıyı tıklayarak size key ödemesi yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa ne kadar yapılacağını öğreneceksiniz. Bağlantıya girebilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık numaranızı ve Sosyal Güvenlik numaranızı eksiksiz bir şekilde girdikten sonra sorgula butonuna tıklayınız. Böylece key ödemenizi sorgulayabilirsiniz.

Key Ödemesi Sorgulama İçin Lütfen TIKLAYINIZ.

 

 

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*