Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » Kimler Asgari Ücretin Altında Maaş Alamaz

Sponsorlu Bağlantılar

147840Kimler Asgari Ücretin Altında Maaş Alamaz

Asgari ücretten az maaş alan kişilerin yaş sınırlarını belirlemek için yeni bir tasarı oluşturulmuştur. Bu belgede asgari ücretten az alacak kişilerin yaş aralığı 16 ile 17 yaş arasındadır. Bunun dışında asgari ücretten az çalışan 17 yaşından büyük olan kişiler asgari ücretin altında çalıştırılamazlar. Asgari ücretten az çalıştıran iş yerlerini tüketici haklarına dava ederek tazminat davası açabilirsiniz.
16 yaşında olan işçilerin maaşları kesintisiz olarak 839 tl fakat gelir vergisi damga vergisi gibi bir çok kesintiden dolayı net maaşları 673.28 tldir.

17 yaş üstü işçilerin aylık maaşları ise 978 tl’dir. 16 yaşında olan işçilerde kesinti olduğu gibi 17 yaş üstü çalışanlarda da kesintiler olmaktadır. Bu kesintiler sonucu işçilerin aldığı net asgari ücret 773.01 tl dir. Asgari ücret ve brüt tutarı 1 ocak 2013 tarihinde hesaplanmıştır. Asgari ücret çekirdek bir aileyi geçindirmezken maaşlarda kesinti yapılması işçiler tarafından itirazlara sebep olmuştur.

Fakat açıklamalara göre asgari ücretten kesintiler devam edecektir. Bunun yanı sıra asgari ücret artışı da yapılmayacaktır. Belirlenmiş olan asgari ücretin altındaki paralara işçi çalıştırmak suçtur. Bunun yanı sıra asgari ücret altında maaş alan kişiler bağ-kur emeklileri ve tarım işçileri asgari ücretin altında maaş alarak geçimlerini zor bir şekilde sağlamaktadır. Oysa ki çiftçilerin bizim hayatımızda önemli bir rol aldığını unutmamamız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

1 Yorum

  1. işci dedi ki:

    01/05/1990 da 18 ay askerlik yaptım sigorta giriş tarihim 01/12/1994 doğum tarihim 11/03/1970 askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olurum .suan çalışmakta olup 6600 ödenmiş primim bulunmaktadır.