Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » MADEN İŞÇİLERİNİN EMEKLİLİĞİ

Sponsorlu Bağlantılar

 imagesMADEN İŞÇİLERİNİN EMEKLİLİĞİ

 Çok zor şartlarda çalışan maden işçileri, vermiş oldukları bu emeğin ve bu zorlu şartlarda hizmet vermenin sonucunda da emeklilik hayalleri kurmaktadır. Maden işçilerinin emekliliği sırasında diğer çalışanlara göre daha farklı kriterler uygulanabilmektedir. Bu sayede bu kadar zor şartlarda çalışmakta olan maden işçilerinin biraz daha rahat emeklilik hakkı kazanmalarına fırsat tanınmış olmaktadır.

 MADEN İŞÇİLERİNİN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Eğer bir maden işçisi 2008 Ekim ayından önce sigortalı olarak yer altında daimi ya da nöbetleşe çalışmaya başlamış ve yine sigorta primleri de Ekim 2008 yılından önce ödenmeye başlamış ise prim gün sayısını doldurması halinde herhangi bir yaş şartı aranmaksızın emekli olabilmesine imkân tanınmaktadır. Maden işçilerinin emekliliği prim gün sayısına bağlanmış olmuştur. Ancak Ekim 2008 tarihinden itibaren sigortalılıkları başlayan maden işçilerinin emekliliği yer altı işlerinde daimi ya da nöbetleşe olarak fiilen en az 20 yıl süre ile çalışmış olması ile 55 yaşını doldurmuş olması ve 7200 gün prim ödemiş olması şartı ile emeklilik hakkını kazanmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan E – DEVLET başlıklı makalemizde e devlet uygulama, E-devlet ve e-devlet girişi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

4 Soru Cevaplanmış

  1. mustafa kaya dedi ki:

    ben 6senebirişyerinde calıştım iştencıkardılar hic sosyalhakımı vermediler neyabmam gerekir nereyemuracat emmem gerekir

  2. ismail gider dedi ki:

    11,05,2000 tarihinden bu yana 13 sene lik sicilim toplam 4035 yeraltı pirimim var acaba yukarıda yazılana göre emekli olabilirmiyim

  3. ibrahim durmaz dedi ki:

    2007 mart ayında yeraltına başladım hala devam ediyorum yürürlüğe giren yasalar beni nasıl etkiliyor açıklıya bilirmisiniz