Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » E-Devlet, Emekli » Malülen Emeklilik Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

malulen_emeklilik_icin_ne_gerekiyor_h41513Malülen Emeklilik Sorgulama

Malülen emeklilik için, belirli bir sürenin üzerinde prim ödemesi gerçekleşmiş olmalıdır. En son eklenen kanuna göre belirlenen prim süresi tamamlanmış ve sağlık kurumlarından alınan raporlarca sigortalının çalışamayacağı belirtilmiş ise malulen emekli olunabilir. Malülen emekli olabilmek için, iş yerinde oluşan kazalar, işi ile oluşabilecek herhangi bir hastalık ve benzeri durumlardan dolayı en az %60 oranında iş yapamayacak durumda iş gücü kaybı yaşanması gibi durumlarda sağlık kurumlarına başvurarak rapor almanız gereklidir.

Alınan rapor ile malullüğünüzü belgeleyerek malulen emekli olabilirsiniz.   Raporunuzu nasıl teslim edeceğinizi bilmiyor iseniz; Malül olarak emekli olan kişinin ona en yakın olan SGK ya gerekli belgeler ile başvurması gerekli. Bu belgeler sizin sgk ya malüllüğünüzü ispatlayacak olan yukarıda yazmış olduğumuz belgelerdir.  Malulen emekli olabilmek için en az %60 oranında iş gücü kaybınız ve 1800 günden fazla prim ödemeniz olması gereklidir. Eğer bu şartlar bulunuyor ise malulen emekli olabilirsiniz.

Ayrıca malulen emekli olduğunuzda alacağınız ücret malullük derecenize göre değişmektedir. Bunun haricinde malulen emeklilik sorgulamak için sitemizde bulunan malulen emeklilik sorgulama bölümünü, ssk nın resmi sitesini veya ssk nın randevu telefon numarası olan “182” alo ssk yı arayak  sorgulayabilirsiniz. Konu hakkında diğer soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden yazabilir ve sorularınızın hızlıca uzmanlarımız tarafından en doğru bilgi ile yanıtlanmasını sağlayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan SSK SİGORTA SORGULAMA'NIN YENİ ADRESİ başlıklı makalemizde sigiorta sorgulama, ssk sigorta sorgulama ve ssk sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. DİLEK TEKİN dedi ki:

    iyi günler …Babam iki yıl önce kalp amaliyatı oldu 5 kez anjio stend takıldı ve en son pil takıldı.Ancak malülen emekli olamıyoruz 2700 günü var doktor raporuna red geliyo iki yıldır savaş veriyoruz çok zor durumdayız babam çalışamıyor ne yapalım lütfen yardım bir yol ne olur

  2. ismail biçer dedi ki:

    1993 yılında ssk ya girdim 5700 pirimimvar. 44 yaşındayım .şizofreni hastasıyım hergün ilaç kullanıyorum.malulen emekli olurmuyum.