Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » MUAYENE KATILIM PAYI

Sponsorlu Bağlantılar

sgk MUAYENE KATILIM PAYI

 Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre Muayene katılım payı, sigortalı olarak çalışanlardan tedavi görmüş oldukları sağlık kurumuna göre değişen tutarlarda alınmaktadır. Muayene katılım payının hem sigorta iştirakçileri hem de bakmakla yükümlü oldukla kişiler tarafından ödenmesi gerekmektedir. Sağlık Ocaklarından, devlet hastanelerinden, üniversite hastanelerinden ya da özel sağlık kuruluşlarından alınmakta olan katılım payları farklılık göstermektedir.

 MUAYENE KATILIM PAYI ÜCRETİ

Muayene katılım bedeli, Birinci basamak sağlık kurumları ile diş hekimlerinde muayene katılım payı ödenmez iken ikinci ve üçüncü basamak resmi sağlık kuruluşlarında ayaktan muayene olunması durumunda sigortalı ya da sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişiden 5 TL katılım payı eczaneler tarafından tahsil edilmektedir. Özel sağlık kuruluşlarına müracaat eden kişilerden ise 12 TL muayene katılım ücreti alınmaktadır. Bu ücret özel sağlık kurumu tarafından tahsil edilmektedir. Muayene katılım payının hizmet alan sigortalı ya da hizmet alan sigortalının bakmak ile yükümlü olduğu kişi tarafından ödenmesi zorunludur. Sağlık kurumuna 10 gün içerisinde aynı branştan müracaat eden kişiden 5 TL arttırılarak tahsil edilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*