Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » Müstehaklık Belgesi nasıl alınır

Sponsorlu Bağlantılar

turk-parasiMüstehaklık Belgesi nasıl alınır

Müstehaklık, kişinin eşini veya çocuğunu kendi üzerine almasına denmektedir. Sgk bu işlemleri internet üzerinden yapmaya izin vermektedir. Müstehaklık sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden yapabiliyorsunuz.  SGK müstahaklık ise sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmak için gereken belgelere denmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişilerin sgk ya verdiği hizmetleri yapabilmek için müstahaklık belgesi almanız gereklidir.  Kısaca sgk müstahak belgesi sgk kurumuna bağlı olduğunuzu ispatlamak için gereken bir belgedir.

SGK müstahaklık belgesini alabilmeniz için,4a ssk, 4b bağkur veya 4c emekli sandığı üzerinden prim ödemeniz yeterli olmaktadır. SGK müstahaklık belgesi almak için birden fazla yöntem bulunmaktadır.  İlk yöntem sitemiz üzerinde bulunan müstahaklık belgesi sorgulama bölümü, diğer bir yöntem ise e-devlet sistemi, e devlet sistemini kullanabilmeniz için e-devlet şifreniz bulunmaktadır. Eğer e-devlet şifreniz bulunuyor ise Tc kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak  sunulan hizmetler bölümüne girmelisiniz.  Bu bölümde SGK hizmet kısımı bulunmaktadır. SGK hizmetler kısmından  müstahaklık bölümüne girerek belgenizi yazdırabilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise sosyal güvenlik kurumunun resmi sitesidir. SGK nın resmi sitesinden mail yolu ile gerekli bilgileri ileterek müracat edebilirsiniz. Son yöntem şahsi olarak SGK ya başvurmaktır. Tc kimliğiniz ile sgk memuruna talebinizi iletirseniz size yardımcı olacak ve müstahaklık belgenizi çıkartacaktır. Müstahaklık belgesi ve müstahaklık belgesi çıkarma konusunda aşağıdaki yorum bölümünden daha detaylı yardım alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*