Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » ÖDENMEYEN PRİMLER

Sponsorlu Bağlantılar

turk-parasiEmeklilik Müjdesi

Kayıt dışı çalışma ile mağdur duruma düşmüş emeklilik adaylarına büyük müjde. Yargıtay kayıt dışı çalıştırılarak, primi ödenmeyen çalışanların mağduriyetini ortadan kaldıracak bir karar aldı. Bu karara göre primleri ödenmeyen çalışanların, bu prim günlerini hesaplatarak emeklilik için gereken prim gün sayısına ekletebilecekler. Bunun için yapmaları gereken, kayıt dışı çalıştıkları bu dönemi deliller ile birlikte kanıtlamalarıdır. Öncelikle çalışan primlerinin ödenmediği döneme ait bir dilekçe yazarak bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeli. Bu dilekçede ek olarak, bu durumu ispatlamaya yönelik deliller sunulmalı. Kayıt dışı çalıştığınız dönemde, eğer maaşınız düzenli olarak banka hesabınıza yatmış ise, sizin ek olarak bir delil göstermenize gerek yoktur. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu bu bilgilere bankalar aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilmektedir. Eğer bu döneme ait bir deliliniz yok ve maaşınız düzenli olarak bankaya yatırılmamış ise, yapmanız gereken şudur; öncelikle kayıt dışı çalıştığınız dönem ile ilgili dava açmalısınız. Bu dava sürecinde kayıt dışı çalıştığınıza dair tanıklar gösterebilir ve mahkeme heyetini ikna edebilirseniz, prim günlerinizin emeklilik için sayılmasını sağlayabilirsiniz. Yargıtay bu kararı ile birlikte, ödenmeyen primler için çalışan üzerinde bulunan bütün sorumluluğu kaldırmıştır. Eğer kayıt dışı çalıştığınız dönemi, ispatlayabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçenizi vererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EMEKLİLİK İŞLEMLERİ başlıklı makalemizde emekilik, emeklilik dilekçesi ve emeklilik dilekçesi nasıl yazılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • sgk giriş yapılan ödenmemiş pirimleri
 • sigorta girişim var ama prim ödenmemiş
 • ssk ödenmemiş prim sorgulama
 • ssk primi ödenmemiş ama günler yatmış

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

26 Soru Cevaplanmış

 1. Yıldız Güları Alpay diyor ki:

  Sayın Yetkili,

  Benim sigortalı olduğum ilk tarih 1.10.1989. Fakat 1990 senesinde İsviçre’ye gittim. 17 sene orada kaldım ve bu seneler içinde 10 seneden fazla çalışma hayatım oldu ve 2007 senesinde tekrar İstanbul’a geri döndüm ve geldiğimden beri de çalışıyorum. Fakat yurt dışında çalışmış olduğum günleri burada çalışma günlerime eklemedim. Bunu ekletebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  • admin diyor ki:

   bunun için bir sgk bürsouna başvurup daha sağlıklı bilgi alınız ordaken yatan primlerinizburda geçerli olması için tc cumhuriyetine ödenmiş olması gerekiyor primlerinizin. belki toplu şekilde ödeyebilirsiniz.