Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel » ÖDENMEYEN PRİMLER

Sponsorlu Bağlantılar

turk-parasiEmeklilik Müjdesi

Kayıt dışı çalışma ile mağdur duruma düşmüş emeklilik adaylarına büyük müjde. Yargıtay kayıt dışı çalıştırılarak, primi ödenmeyen çalışanların mağduriyetini ortadan kaldıracak bir karar aldı. Bu karara göre primleri ödenmeyen çalışanların, bu prim günlerini hesaplatarak emeklilik için gereken prim gün sayısına ekletebilecekler. Bunun için yapmaları gereken, kayıt dışı çalıştıkları bu dönemi deliller ile birlikte kanıtlamalarıdır. Öncelikle çalışan primlerinin ödenmediği döneme ait bir dilekçe yazarak bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim etmeli. Bu dilekçede ek olarak, bu durumu ispatlamaya yönelik deliller sunulmalı. Kayıt dışı çalıştığınız dönemde, eğer maaşınız düzenli olarak banka hesabınıza yatmış ise, sizin ek olarak bir delil göstermenize gerek yoktur. Çünkü Sosyal Güvenlik Kurumu bu bilgilere bankalar aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilmektedir. Eğer bu döneme ait bir deliliniz yok ve maaşınız düzenli olarak bankaya yatırılmamış ise, yapmanız gereken şudur; öncelikle kayıt dışı çalıştığınız dönem ile ilgili dava açmalısınız. Bu dava sürecinde kayıt dışı çalıştığınıza dair tanıklar gösterebilir ve mahkeme heyetini ikna edebilirseniz, prim günlerinizin emeklilik için sayılmasını sağlayabilirsiniz. Yargıtay bu kararı ile birlikte, ödenmeyen primler için çalışan üzerinde bulunan bütün sorumluluğu kaldırmıştır. Eğer kayıt dışı çalıştığınız dönemi, ispatlayabileceğinizi düşünüyorsanız, hemen Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçenizi vererek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EMEKLİLİK İŞLEMLERİ başlıklı makalemizde emekilik, emeklilik dilekçesi ve emeklilik dilekçesi nasıl yazılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

26 Soru Cevaplanmış

 1. OĞUZ HERDEM dedi ki:

  28.09.1965 DOGUMLUYUM
  01.11.1983 İLK İŞE SİGORTA GİRİŞ BİLDİRGESİ VERILMIŞ
  01.04.1984 YILINDAKI BODRODA GÖZÜKMEKTEYIM
  ELIMDE SGK DAN ALDIGIM 1983/3 DÖNEM BORDROSUNDA GÖZÜKMEDIGIMLE İLGİLİ YAZI MEVCUT
  SİZİN YAZINIZA GÖRE SGK EMEKLILIK BAŞVURUSUNDA BULUNSAM MAHKEME KARARI OLMADAN DOSYAMDA MEVCUT İLK İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ İLE EMEKLI OLABILIRMIYIM

  • admin dedi ki:

   Mahkeme kararı sonucunda eksik ödenmiş olan primlerinizi kanıtlamanız gerekmekte öncelikle. Bunun ardından eğer emeklilik için diğer şartları da sağlıyor iseniz emekliliğiniz mümkündür.

 2. mustafa kurt dedi ki:

  ssk . girişim 1986 toplam iş gunum 2060 ben nezaman emekli olurum 1967 doğumluyum

 3. özcan erol dedi ki:

  1994-1999 yılı üniversite mezunuyum.10.20003 tarihinde sigortalı oldum.özel yada ekonomik sebeplerden dolayı eksik günlerimiz bulunmaktadır.sorum:bu boşluğu kendimiz emeklilik dönemi veya şimdi ödeyebilir miyiz?maliyeti ne olur?ikincisi askerliğimi 2000-2001 dönemi kısa dönem yaptım bu emekliliğime etkisi ne kadar olur olur.şimdi ödeyebilir miyim.maliyeti ne olur?

  saygılarımla;bilgilerinize sunarım.

  • Aykut Otu dedi ki:

   Maliyetler hakkında bir bilgi veremeyiz. Fakat askerlik borçlanması ile askerlik yaptığınız süre kadar işe giriş tarihinizigeri çekebilirsiniz.

 4. irfan işbecer dedi ki:

  şu anda eski adıyla emekli sandığına bağlı olarak çalışmaktayım. daha önceleri işçi olarak ssk kapsamında çalışmıştım. ssk hizmet dökümü sorgulamasında sadece ankaradaki çalışmalarım görünüyor. istanbuldaki 1970’li yıllardaki çalışmalarım görünmüyor. Ayrıca iki tane ayrı sicil numaralı kimlik kartlarım vardı, şu anda kayıp. iki ayrı sicil kaydı oluyormuydu, şimdi bunları nasıl birleştirebilirim,bulunabilirmi.

 5. cemal evkuran dedi ki:

  17.04.1974 doğumluyum rahmetli babamın yanında 1990 yılında çalışmaya başladım babam 2000 yılında vefat etti ssk grişimi yapmadığı için madurum bu konu hakkında ne yapabilirim eskiye dönük girişim olursa ben yapılandırıp pirimlerimi kendim öderim

 6. Mustafa ÇEVİNÇ dedi ki:

  1975 yılından günlerim olduğuna eminim, ancak bu günleri görmek istiyorum

 7. Demet Özdoğan dedi ki:

  Merhaba, burada bahsedilen dava açma durumu ile ilgili bir sorum olacaktı. Bu davayı kime karşı açıyoruz? Eşim uzun yıllardır işsiz. Bu işsizlik dönemlerinde, düşük ücretlerle yakın arkadaşlarımızın bahçeleriyle ilgilenerek
  küçük gelirler elde etti. Tabi sigorta primleri yatmadı. Eşimin 1995 yılından itibaren sigorta primleri yatmıyor. Bu durumda biz davayı arkadaşlarımıza mı açmış olacağız? Bundan, bize yardımcı olmaktan başka bir amaçları olmayan bu arkadaşlarımız herhangi bir zarar görecek mi? İspat konusunda bu arkadaşlarımızın bu yöndeki beyanları yeterli olur mu? Ve bundan herhangi bir zarar görürler mi. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

  • Aykut Otu dedi ki:

   Tabiki bu arkadaşlara karşı açmış olacaksınız. Zararınız bu kişilerden tazmin edilecek.

 8. şaban apaydın dedi ki:

  sigortaya ilk giriş tarihim 17.6.1990 ama gün gözükmüyor gün 1997 den sonrası gözüküyor 1990 tarihinde 1 gün bile gözükmüyor buda benim 1997 den sonrakı 25 yıl içinde emekli olacagımı gösteriyor 1990 daki günümü nasıl bulabılırım teşekkür ederim

 9. demet hazırcı dedi ki:

  Merhaba, 1999 yılında ticaret Lisesi muhasebe okul stajım için Beyazeşya firmasında 1 yıl okul bitene kada haftada 3 gün staj yaptım. Stajyer olarak işe başladığım 1999 yılında SSK kartı çıkarıldı fakat ssk hizmet dökümünde 1 gün bile ödenmediği için 1999 yılı ve öncesinde prim ödendiğinde erken emekli olunabilme avantajlarından yararlanmak istiyorum. 1999 yılında başladığını gösterebilmem için ne yapmam gerektiği konusunda bilgilerinizi rica ederim.

  • Aykut Otu dedi ki:

   Yazımızda durumla alakalı bilgi verilmiş.

   • demet hazırcı dedi ki:

    Aykut bey tekrar merhaba, teşekkürler açık bir şekilde anlatmışsınız. Ancak benim sorum stajyer olarak çalıştığım için haftanın 3 günü yukarıdaki anlattıklarınız kapsamına stajyer olarak çalışan da bu hakkını talep edebilir mi? çünkü 15 yıllık 3600 iş günü ile tazminatımı almayı istiyorum. 15 yıl sürede bana fayda sağlayacağı için bilgilerinizi rica ederim. saygılarımla,

    • Aykut Otu dedi ki:

     Sonuçta haftada 3 günden aylık 12 günlük bir çalışmanız olmuş. SGK’ya aylık 12 günlük prim ödemesi yapılması gerekmekteydi. Bu benim düşüncem tabiki. Durum böyle gerçekleşmeyebilir. Siz en doğrusu SGK müdürlüğünüze başvuru yaparak konunun uzmanlarından bilgi alınız.

     • demet hazırcı dedi ki:

      aykut bey merhaba,
      SGK alo 170 hattını aradığımda staj dönemi için başlatılan sgklar, sigorta başlagıç ya da prim hesaplamasında dikkate alınmadığı sigorta başlangıçı olarak sayılmadığı iletilmiştir. yargı yoluna da başvurulduğunda emsal teşkil eden bir durum olmadığını iletmiştir. bu konuda yapılabilecek birşey varmıdır. saygılar,

     • Aykut Otu dedi ki:

      Merhaba Demet Hanım
      Yargı yolunu deneyebilirsiniz. Fakat burada kanunların hükmü geçerlidir. Eğer kanunda staj dönemi için başlatılan sigorta geçerli değilse sanırım çokta yapılabilecek bir şey yok. Fakat yinede bir avukat ile görüşmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

 10. AYDIN ŞAHİN dedi ki:

  15,041986 işe giriş bildirgesi var elimde yalnız 1988,10.aydaçikışımı verdi şirket 1990.da iflas etti pirim gözükmektedir işe.giriş bildirgesinden başka kanıt yok elimde 1965 doğ.ssk.baş .trih 1991.dir aradaki farkı nasıl .kapatırsınız bana .ssk .yardımcı olursnız teşekkürler .cevap beklerim

 11. Yıldız Güları Alpay dedi ki:

  Sayın Yetkili,

  Benim sigortalı olduğum ilk tarih 1.10.1989. Fakat 1990 senesinde İsviçre’ye gittim. 17 sene orada kaldım ve bu seneler içinde 10 seneden fazla çalışma hayatım oldu ve 2007 senesinde tekrar İstanbul’a geri döndüm ve geldiğimden beri de çalışıyorum. Fakat yurt dışında çalışmış olduğum günleri burada çalışma günlerime eklemedim. Bunu ekletebilir miyim? Ne yapmam gerekiyor? Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  • admin dedi ki:

   bunun için bir sgk bürsouna başvurup daha sağlıklı bilgi alınız ordaken yatan primlerinizburda geçerli olması için tc cumhuriyetine ödenmiş olması gerekiyor primlerinizin. belki toplu şekilde ödeyebilirsiniz.