Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » Özel Hastanelerde ki Ameliyatların Ne Kadarını SSK Karşılar?

Sponsorlu Bağlantılar

ameliyat sgk Özel hastaneler de ki ücret tarifesi, Sağlık Bakanlığı ücret komisyonu tarafından her yıl Ocak ayında belirlenir. Bilindiği üzere hastaneler bazı gruplara ayrıldı. Bu guruplar hastanelerin donanımına ve personel dağılımına göre oluşturuldu. Özel hastaneler teknik donanım ve çalıştırdığı uzman sayısı bakımından farklılık göstermektedir. Bazı hastanelerde profesörler, uzman hekimler çalışırken bazılarında pratisyen hekimler çalışmaktadır. Bu durum hastaneler arasında bir fark yaratmaktadır. Bu farkların ışığında A, B, C, D ve E grupları oluşturulmuştur. Sağlık Bakanlığı ücret tarifelerini belirlerken de bu guruplar için ayrı ayrı çalışmalar yapmaktadır. Her grup için farklı ücret tarifesi oluşturmaktadır. Hasta hangi gruptaki hastaneye gitmiş ise bu fiyat üzerinden bir hesaplama yapılarak, SGK tarafından karşılanan kısım ortaya çıkarılır. Özel hastaneler ücret tarifelerinde bulunan ücretlerin %30 ile %70 arasında bir bedeli hastadan talep etme hakkına sahiptir. Bu talep edilen bedel hastanenin size sunduğu ekstra hizmetler talep edilmektedir.

Örnek verecek olursak eğer hastanede gördüğünüz tedavi için toplam 1000 TL’lik bir fatura çıkmış ise bunun 300 ile 700 arasındaki bir bedeli SSK karşılarken kalan bedel sizden talep edilecektir. Eğer SGK tedavinin %70’ini karşılar ise sizin ödeyeceğiniz miktar bu tedavi sonucunda 300 TL olacaktır.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*