Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Emekli, Ne Zaman Emekli Olurum Olabilirim » Prim borcu olan nasıl emekli olur?

Sponsorlu Bağlantılar

1348551910_364412Prim borcu olan nasıl emekli olur?

Prim borcu için binler emekli adayı, af bekliyor. Henüz prim borçları için af gelmedi fakat seçime yaklaştığımız için kısa bir süre içerisinde bu prim borçlarını affedile bilir. Ocak ayında Türkiye Büyük Millet Meclisin’de mini af keti paketi çıkarılarak Sosyal Güvenlik Destek Prim borçları için taksit imkanı getirildi.

Bunun haricinde bağkur prim borçlarına bir af gelmedi fakat yukarıda okumuş olduğunuz üzere sgk prim borcu na bir af getirilmiş sayılır. Bağkur lular seçimi beklerse onlarada bir prim borç affı çıkarılabilir. Ayrıca ssk da isteğe bağlı prim ödemesi bulunmamakta fakat bağkur da isteğe bağlı prim ödeme imkanı bulunmaktadır.   Af konusunun haricinde eğer emekli olmak istiyor iseniz bu borçları bitimeniz gerekiyor.

Maalesef bu borçları bitirmeden asla emekli olamazsınız. Fakat son yapılan sgk anlaşmarına göre veya sizlerde bankalar ile konuşarak anlaşma yapabilirsiniz, sizin borcunuza tamamen ödüyorlar ve sizi emekli yapıyorlar, sizlerde isterseniz aylığınızdan kesinti yaptırarak, istersenizde kendini bankaya ödeme yaparak emekli olabiliyorsunuz. Gayet cazip gözüken bu tekliflere kanmadan önce imzalıyacağınız sözleşmeleri dikkatlice okumanız gerekmekte. İmzalanan çoğu banka sözleşmesinde bankaların rakamlar istediği gibi oynama imkanlarının bulunduğu yazmakta ve sizlerde bunları imzalamaktasınız. Çoğumuz bir sözleşme imzalarken asla okumuyoruz fakat böyle konularda daha dikkatli olmak gerekmekte.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik yaş ve prim gün sayısı başlıklı makalemizde emeklilik hesaplama, emeklilik prim gün sayısı ve emeklilik yaş sınırı hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • isteğe bağlı sigorta primi borç sorgulama
 • 14 2 2015 yaşı dolupta prim borcu olanlar emekli olabilecekmi en son haberler
 • yasi dolupta pirimi eksik olanlar sskdan emekli olurlarmi
 • ssk lılar prim borcu olanlar bankadan
 • sgk ya prim borcu varken emekli olunur mu
 • sgk prim günü borcu olan
 • seçmden önce prim affı varmı
 • prim sayısı az olan nasıl emekli olur
 • prim günü az olanlar nasıl emekli olur
 • prim borcu nasıl oluşur

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

6 Soru Cevaplanmış

 1. battal duran diyor ki:

  benım 1977 ssk girişımım var fakat2259 günüm çikıyor 1200yurt diş hızmetım van askerlık borşlamanırsam 3600 günden emeklıl olurmuyumu

 2. fatma aydogan diyor ki:

  2 şubat 1988 işe girişliyim 2920 pirim ödemem var halen çalışmaktayım.dogum borçlanması yaparak emekli olabirmiyim yoksa sizin yukarda yazdıgınız gıbı affı bekleyerek ne zaman emekli olabilirmiyim. birde tv lerde çıkan erken emeklilik bizim gibileri kapsıyormu teşekkürler

 3. ibrahim diyor ki:

  1987 yılında ssk ya girdim 19 ay askerlik yaptım 688 günüm var borçlanarak emekli olabilirmiyim.

 4. huseyin tonk diyor ki:

  01012011emeklisiyim bagkur pirim borcim vardi odeyemedim afda cikmadi ne zaman emekli ola bilfmihim

 5. mehmet diyor ki:

  benim 2006 sigorta giriş var fakat günüm 1365 gün sigorta var ne zaman emekli olurum

 6. Süleyman Nuri İhraç diyor ki:

  Merhaba,
  1954 doğumluyum. 2500 gün yurtdışı borçlanmam var. 700 gün bağkur primim ve 450 gün SSK primim var.
  Ancak 2500 gün yurtdışı borçlanıp öedikten sonra emekli olabiliyorum. Fakat bu parayı bankalardan kredi olarak alamadım. Bana bir yol gösterirmisiniz? bu 2500 günü nasıl ve hangi bankayla görüşerek ödeyebilirim !!
  Saygılarımla