Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » SGK BAKIM PARASI

Sponsorlu Bağlantılar

engelli_araci_392749025BAKIM PARASI

Sgk bakım parası ya da evde bakım parası olarak adlandırılmakta olan, çalışamayacak, iş göremeyecek kadar ağır özürlü olan kişilere devlet tarafından ödenmekte olan ücrettir. Kişinin doğuştan ya da herhangi bir hastalık ya da kaza sonucunda çalışamayacak duruma gelmesi sonucunda ödenmektedir. Evde bakım parası alabilmesi için kişinin sağlık kurumlarından alacağı ağır özürlü raporunun olması gerekmektedir. Almış olduğu ağır özürlü raporunun ardından Sosyal güvenlik Kurumu’na müracaat etmesi gerekmektedir.

 EVDE PAKIM PARASI NE KADARDIR?

Evde bakım parası ağır özürlü olan kişi ve bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere göre belirlenmektedir. Bu ücret devlet tarafından maaş olarak belirlenebilmektedir. Kişinin çalışamayacak derecede engelli olması sadece kendisini değil aynı zamanda bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimlerini de etkilemektedir. Bu nedenle de ağır özürlü olan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerinde durumlarının incelenmesi sonucunda onlara da maaş bağlanması mümkün olabilmektedir. Sgk bakım maaşı herkese ödenmemektedir. Evde bakıma muhtaç kişilerin toplam sayısı hane gelirine orantılanır. Eğer çıkan sonuç her yıl belirlenen oranların altında ise maaş bağlanır.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*