Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK, SGK Sorgulama » SGK Borç Dökümü Sorgulama

Sponsorlu Bağlantılar

sgk_tasarisi_meclisten_gecti_h8136SGK Borç Dökümü Sorgulama

4A  SGK kurumu oluşturulmadan önce ssk sistemine giren sigortalı çalışanların dahil olduğu gruptur. bu gurup için SGK borç sorgulama yapabilemniz için aşağıda açıklamalar mevcuttur.
4B  bağkur ismi ile tnaınan sistemdir ve bu sistem yeni düzenleme ile 4B oalrak adlandırılmıştır. Yeni düzenlemede muamelat ve özlük hakları bakımından sosyal güvenlik bakımından kadrolu işçiler gibi 5510 sayılı SGK ya tabi dirler. İşverenle yıllık sözleşme yapılır, 12 ay çalışırlar.
4C  emekli sandığı üyeleri artık 4C adıyla adlandırılmışlardır .Yeni düzenlemede 4C‘li personelin emekli oluncaya kadar istihdam garantisi olmayıp, her yıl Bakanlar Kurulu, o yıl için istihdam edilecek azami 4C’li sayısını belirler. Sendikal Örgütlenmenin dışında tutulduğu için Özlük haklarında diğer çalışanlar kadar şansa sahip değildirler. Fakat yeni sistemdede eski yeni sigortalı olmasına bakılmaksızın sgk destek primini bağkurlular gibi 4c’lilerde ödemek zorundadırlar.
4D  bu madde kapsamındaki işçiler sürekli (kadrolu) işçilerdir.Bu grup  diğer gruplara giren işçikerden özlük hakları bakımından daha fazla imkanlara sahiptirler.

Yukarıdaki bilgiler her çalışanın bilmesi ,kendisinin hangi sistem içerisinden değerlendirileceğini bilmesi gerekir.Aslında karmaşık sanılan bu borç sorgulama işlemi oldukça basittir.Sgk’nın yeni uygulamasıyla çalışanlar bu bilgilere sgk nın resmi sitesinden ulaşabilirler.Bu bilgiler çerçevesinde primlerinin zamanında yatırılıp yatırılmadığına ,sgk ya borçlarının olup olmadığına ancak kendilerinin hangi madde içerisinde yer aldıklarını bilirlerse doğru bir şekilde ulaşabilirler.

Peki sgk ya bağlı çalışanlar sorgulamayı nasıl yapabilirler?
Bunun için öncelikle yukarıdada belirttiğimiz gibi sgk ‘nın resmi sitesine giriş yapılmalıdır.  Sgk.gov.tr adresinden giriş yapıldıktan sonra da sizden istenen kimlik bilgilerini girerek istediğiniz sorgulamaları yapabilirsiniz.Sizden istenecek bilgiler kişiye özel kimlik bilgileridir.Sgk’nın sunduğu bu hizmetle şifresiz olarak sorgulama yapmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

8 Soru Cevaplanmış

 1. şükrü gültekin dedi ki:

  ropor parası

 2. Hanife Uyanık dedi ki:

  sgk sorgulayacağım

 3. hmehmet yenigün dedi ki:

  hizmet dökümü

 4. ceyhan ülger dedi ki:

  ssk son durum

 5. güven bağiş dedi ki:

  ssk borcumu öğenmek istiyorum

 6. nazım dedi ki:

  BORÇ ÖGRENME

 7. mevlüt gümeş dedi ki:

  sgk sorgula

 8. abdulhadi tunc dedi ki:

  Emeklilik durumum