Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK, SGK Sorgulama » Sgk Borç Yapılandırması

Sponsorlu Bağlantılar

SGK Prim Borcu Yapılandırma

SGK Prim Borcu Yapılandırma

Sgk (Sosyal Güvenlik Kurumu)  alacaklılar için borç yapılandırması çıkardı. Bu yapılandırmaya göre, borç yapılandırması kapsamına giren alacaklıları alacakları gecikme zammı yerine toptan eşya endeksi (TEFE)  oranına uygun  olarak  hesaplandıktan sonra ödemeler yapılacağı açıklandı. 2005 Ocak ayından  2013 Ocak ayına olanlar ise ÜFE oranlarına göre hesaplanarak tahsil edilecek.  Sgk  Resmi Gazete üzerinde yayımlayarak yürürlüğe sokmuş olduğu 6385 sayılı Kanunun getirdiği  düzenlemelerde ise;  Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarında yapılandırma imkanı tanınacağı ve bu borçların yapılandırılacağı belirtildi. Yapılandırma borçlarının hesaplanması 6385 sayılı kanuna göre bu kapsama giren alacaklılar ödemenin vadesi sona erdiğinden itibaren 6385 Kanunun yayına girme tarihine kadar geçmiş olan tüm süre için ise gecikme zammı değil  TEFE veya ÜFE uygulanarak alacakları hesaplanarak ödenecek  Ayrıca 6385 sayılı yasaya göre  Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu bulunan bütün emekliler  Sosyal Güvenlik Kurumuna (sgk) 31 Mayıs 2013 tarihine kadar başvurması durumunda  bu tarihe kadar olan tüm borçları yapılandırılarak en fazla 18 aya kadar taksitlendirme yapılacak ve bu taksitlendirmeye uyarak ödenebilecek.  Yeni yasaya bakarsak destek primi borçları bulunanlara büyük indirimler ve ödeme kolaylıkları bulunmakta. Bu yapılandırma ile tüm borçlar 6 , 9 , 12 veya 18 taksit haline bölünebilecek.  İstenildiği takdirde sgk destek primi ödemeleri peşin olarak da ödenebilecek.

Bir önceki yazımız olan Ssk Sgk Yeni İşe Giriş başlıklı makalemizde SGK, sgk başlangıç sorgulama ve sgk ssk işe giriş bildirgesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • sgk yapılandırma
 • sgk yapılandırma 2014
 • sgk borç yapılandırma
 • SSK Borç Yapılandırma
 • sgk gün sorgulama ssk hizmet dökümü sigorta borç ve yapılandırma
 • ssk borç yapılandırması 2014
 • ssk yapılandırma
 • sigorta yapılandırma
 • sgk yaplandrma
 • prim borcu yapılandırma 2014

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

 1. Yurtdisi borclanma diyor ki:

  Klasik bir soru ama lütfen genede bir cevab rica ediyorum.
  06.09.1957 dogumluyum. 03/1969 beri Almanyadayim.
  04/1973 den beri sigortaliyim. Hala sun anda calisiyorum.
  Türkiyede hic calismisligim yok.
  SSK dan emekli olmak istiyorum.
  Ögrenmek istedigim ne kadar para yatirirsam ne kadar emekli maasi alabilirim. Su an gecerli bir Tabela varmi.
  Burada para kazandigim sürece Türkiyeden emekli olamayacagimi biliyorum. Aklimdan gecen burada isi birakip iki ülkede yasamak

 2. dilber şahan diyor ki:

  borcumu ögrenmek istiyorum