Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Genel, Haberler, SGK » SGK CENAZE PARASI

Sponsorlu Bağlantılar

 cenazeCENAZE PARASI

 Sosyal Sigortalar Kurumu’na tabii olarak çalışırken bir meslek kazası ya da oluşan meslek hastalığı sonucu hayatini kaybeden sigortalı veya daimi işgöremezlik maaşı alırken, malüllük ya da vazife malüllüğü ödemesi alıyorken vefat eden kişinin yakınlarına kurumun yönetim kurulu kararı ve Sağlık Bakanın onayı ile varislerine ödenmektedir. Varislere ödenmekte olan bu ücret cenaze parası ya da cenaze ödeneği olarak da adlandırılmaktadır.

 

SGK CENAZE ÖDENEĞİ KİMLERE ÖDENİR?

 

Vefat eden sigortalının cenaze parası eğer var ise eşine yok ise çocuklarına, çocukları ve eşi yok ise anne babasına, anne ya da babasının olmaması durumunda ise kardeşlerine ödenmektedir. Ölüm ödeneğinin ya da diğer bir ismi ile cenaze ödeneğinin oranı Sosyal Güvenlik Kurumunca her yıl yeniden belirlenir. Kurumun Yönetim Kurulu tarafından belirlenen bu tazminat oranı Bakan tarafından onaylanarak uygulamaya konulur. Hak sahibi olan kişilerin bu ödeneği talep edebilmeleri için sigortalının vefat ettiği tarihin açıkça yer almış olduğu bir dilekçe ile Kuruma müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan MAHKEME SORGULAMA başlıklı makalemizde mahkeme dava dosyası sorgulama ve mahkeme sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*