Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » Soru ve Cevaplar » SGK ‘dan doğum parası nasıl alırnır?

Sponsorlu Bağlantılar

xxxSGK’dan doğum parası nasıl alırnır?
Öncelikle doğum parası dediğimiz olay “analık hakkı”kapsamında yer alır. 8 hafta doğum öncesi, 8 hafta doğum sonrası olarak toplam 16 hafta olarak hesaplanır. Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım; almak için hangi belgelerle nereye  başvurmalısınız?
-iş yerinizden alacağınız vizite kağıdı
-Doktorunuzdan almış olduğunuz raporlar
-Nüfus cüzdanınız
-doğum yaptığınıza dair belge
Bu belhelerle birlikte sgk ya başvurmanız gerekmektedir. İşleminiz onaylandığında ptt şubelerinden paranızı alabilirsiniz.
Tabiki bu parayı alabilmeniz için bazı şartlar var. Bu şartlarıda şu şekilde açiklayalim:
-Sigortali annnenin doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekir.
-Gebeliğinizin 32. Haftasında izine ayrılabilirsiniz. Doktorunuzdan çalışamaz raporu alıp bunu iş yerinize teslim etmeniz gerekmektedir. Böylece 8 hafta öncesinden izine ayrılmış olursunuz.
-Eğerki 8 hafta önceden izine ayrılmak istemezseniz 32. Haftada doktorunuzdan “calisir” raporu alıp iş yerinize teslim etmelisiniz. 37. Haftanın sonunda çalışamaz raporu alıp bunuda is yerinize teslim ettiniz zaman işlem tamamdır. Böylece 8 haftalık süreçten kalan 5 haftayı doğum sonrasında kullanabilirsiniz.
Ek ücret olarak; 80 tl civarında süt parasida alirsiniz.

Bir önceki yazımız olan DOĞUM İZNİ başlıklı makalemizde doğum izni, doğum izni almanın şartları ve doğum izni hesaplaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*