Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » SGK DOĞUM BORÇLANMASI

Sponsorlu Bağlantılar

Doğum BorçlanmasıDoğum Borçlanması; SGK kapsamında doğum öncesinde sigortalı kadınların    yararlanabileceği en temel haktır.Bu hak kadınların hamilelik döneminin iş hayatına olumsuz etkilerini bir nebze de olsa giderebilmektedir.Doğum Borçlanması,sosyal güvenlik haklarının kısıtlanmasını ortadan kaldırmayı hedeflemiştir

Doğum Borçlanmasının 44.maddesine göre; Anayasanın 4.maddesinin birinci fıkrasının(a) bendi kapsamında;sigortalı kadın. iki defaya mahsus olmak üzere,doğumundan sonra iki yıllık süreyi geçmemek şartıyla işyerinde çalışmaması ve çocuğun yaşaması şartıyla, 82.maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak koşuluyla, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanacak primlerin, borcun tebliği tarihinden itibaren bir ay içerisinde ödemeleri koşulu ile borçlandırılarak, borçlandırılan süreler sigortalıklarına sayılır.

                    Doğum Borçlanmasından Yararlanma Koşulları

  • Doğumdan önce 4a sigortalısı olan kadınlar borçlanma hakkından yararlanabilecekler.
  • 18 yaş sınırı yoktur.18 yaşından küçükler de bu haktan yararlanabiliyor.
  • Borçlanma en çok iki çocuk için yapılabilecektir.Çoklu doğumlarda ise sadece bir çocuk için borçlanma sağlanabilecektir.
  • Çocuk doğumdan sonra 2 yıl içerisinde vefat ederse vefat zamanına kadar olan zaman dilimi borçlandıralacaktır.
  • Her çocuk için en fazla 2 yıl borçlanma süresi hakkı vardır.
  • Kadın ilk doğumundan sonra ikinci doğumunu yaparsa; kadın ilk doğumu ile ikinci doğumu arasındaki zaman dilimini ve ikinci doğumdan sonraki iki yıllık zaman diliminin toplamını borçlandırılabilecektir.
  • 5510 sayılı kanuna göre doğum borçlandırması yapanın vefatı üzerine tüm hak sahipleri ( eş,anne,baba,çocuk) borçlanma yapabilecektir.

                        Doğum Borçlanması Ödeneği

Doğum Borçlandırması toplam 1440 gün üzerinden yapılıyor.Doğum Borçlandırmasını yapacak olanlar alt ve üst limitini kendileri belirliyor.Askeri ücret üzerinden doğum borçlandırması yaptıkları süre zarfında borçlandırma yapanlar bugün için her ay 300,96 tl ödemesi gerekecektir.Askeri ücret üzerinden Doğum Borçlanması süresini 1440 olarak ele alırsak askeri ödemede pirim tutarı 14,446,08 lira, azemi ödemede pirim tutarı 93,899,52 lira oluyor.

                          Doğum Borçlanmasına Nasıl Başvurulur ?

Yukarıda verdiğimiz şartlara uyan her sigortalı kadın Doğum Borçlandırması yapabilir.Sizlere önceden hazırladığımız

DOĞUM BORÇLANMASI DİLEKÇE ÖRNEĞİ ile şehrinizde bulunan SGK İl Müdürlük’lerine başvuruda bulunabilirsiniz.İşyerinizden belge götürmenize gerek yoktur.

 

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*