Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » SGK İŞ GÖREMEZLİK

Sponsorlu Bağlantılar

 sgk_logo-300x158İŞ GÖREMEZLİK

Sgk işgöremezlik, belirli bir süre hastalığından dolayı rapor alan kişinin iş görememesi ve bu durumu işverenine bildirmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işçiye ödemiş olduğu ödenektir. Bu ödeneğe hak kazanılabilmesi için, çalışanın iş göremediğini ve kaç gün çalışamadığını anlaşmalı bir sağlık kurumundan almış olduğu rapor ile belgelemiş olması ve işverenine de bu konuda bilgi vermiş olması gerekmektedir. Bu durumda ancak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sgk iş göremezlik ödeneği ilgili kişiye ödenebilmektedir.

 

SGK İŞ GÖREMEZLİK GİRİŞİ

 

Sosyal Güvenlik Kurumu iş ve işlemlerin daha hızlı ve daha seri bir şekilde gerçekleştirilebilmesi adına pek çok hizmeti internet aracılığı ile online olarak da vermeye başlamıştır. Sgk işgöremezlik girişleri de yine kuruma online olarak iletilmesi gereken durumlardan biridir. Kurumun hizmete açmış olduğu Hitap programı aracılığı ile işveren çalışanın kaç gün süre ile raporlu olduğu, raporlu olduğu tarih aralıklarına ait bilgilerin girişini eksiksiz ve doğru bir şekilde yaparak işlemleri gerçekleştirir.

 

SGK İŞGÖREMEZLİK GİRİŞİ İÇİN: LÜTFEN TIKLAYINIZ.

 

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

2 Soru Cevaplanmış

  1. hayati turan dedi ki:

    maşım 3000 tl ama işyeri maşımı asgari ücret üzerini pirim gösteriyor.750 maş 2250 tl pirim sürekli böğle devlet sormuyormu her zaman maşının 3 katı pirim mi olur bunda bir adeletsizlik var diye.biz zaten birşey diyemiyoruz aksi halde kovarlar emekli olun ca da maşımız düşük olacak bizim ne yapmamız gerekir.

    • admin dedi ki:

      ssk primleirni ne maaş üstünüzden yatarsa. emekli oluncada o kademede maaş alırsınız bunu gidip sizin itiraz etmeniz gerekiyor.