Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » SGK İSTEĞE BAĞLI SİGORTA

Sponsorlu Bağlantılar

turk-parasiİSTEĞE BAĞLI SİGORTA

 Hiçbir işyerinde çalışmayan ev hanımları, öğrenciler ya da kısmi zamanlı çalışan kimseler çalışmadıkları günleri isteğe bağlı olarak Sosyal Sigortalar Kurumu’na ödeyebilme imkanına sahiptirler. 30 günlük çalışma üzerinden isteğe bağlı olarak ödenen primler sayesinde emeklilik yaş ve prim gününün doldurulması durumunda emekli olma imkanı sağlamaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan ve sigorta kanununa tabi olarak zorunlu sigortalı olmayı gerektirmeyen bir işte çalışıyor olan ya da 30 günden az prim ödenen sigortalılar tarafından Sgk isteğe bağlı sigorta yaptırılabilmektedir. İsteğe bağlı olarak sigortalı olmak için Sosyal Sigortalar Kurumu’na müracaat etmek yeterlidir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA PRİM ÖDEMELERİ

 İsteğe bağlı olarak sigorta primi ödeyecek olan kişiler ödemek istedikleri sigorta primlerini kendileri belirleyebilmektedir. İsteğe bağlı sigorta prim ödemeleri en düşük asgari ücretlinin ödemiş olduğu prim tutarı ile asgari ücretin 6,5 katı ücretin ödediği prim tutarı sınırları arasındadır. İsteğe bağlı olarak prim ödemek isteyen kişi bu alt ve üst sınır üzerinden primlerini ödemektedir. Ayrıca ödenen bu primler 4/c kapsamında değerlendirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*