Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK, SGK Sorgulama » Sgk rapor girişi

Sponsorlu Bağlantılar

torbali_sgk_rapor_parasi_islemlerini_baslatti_h281Sgk rapor girişi

Sgk rapor girişleri, iş görmezlik raporları artık internetten kabul edilmeye başlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu anlaşma yapmış olduğu hastaneler, devlet hastaneleri veya üniversite hastaneleri tarafından düzenlenmiş olarak raporlar ( iş görmezlik ) ve sağlık kurulu raporlarını elektronik ( internet ) ortamından artık kabul ediyor. Bu yeni uygulama ile alınan raporlar işverenin e-bildirge ile giriş yaptığında çalışmadığına dair bildirim olarak göndermesine de yer veriyor.

Bu sisteme http://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do adresinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm işlemlerin ( 1 Temmuz 2012 tarihinden sonra) alınan raporlar belge ile birlikte işçilerin iş görmezlik günleri ve rapor bitim tarihi ile birlikte en geç 5 iş günü içerisinde sisteme girmeleri gerekmektedir. İşverenler giriş yapmazlar ise  her bir rapor için işveren asgari ücretin yaklaşık olarak 2 katı kadar idari para cezası kesilecek.

Elektronik ( internet ) ortamında düzenlenen ve sosyal güvenlik kurumuna gönderilen bu belgelerin ayrıyeten kağıt ortamında düzenlenerek sosyal güvenlik kurumuna gönderilmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak hastane programlarında teknik sıkıntılar oluşu ver rapor düzenlenemez ise  işverene veya kuruma kağıt ortamında düzenlenerek gönderilebilir ve kurum tarafından ödeme alınabilir.  Ayrıca bu raporlar yönetmelikte yapılan değişiklikler ile aynı zamanda tebligat niteliğinde taşımaktadırlar. Bu sebeple sigortalı istirahat raporu işveren e ulaşmış ise istirahatin bitiş tarihinden itibaren 5 iş günü içerinden sgk ya bildirim yapılması gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Sgk Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde SGK, sgk gün dökümü ve sgk hizmet dökümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*