Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » SGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

Sponsorlu Bağlantılar

sgk-rapor-parasi-sorgulamaSGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

Sgk rapor parası, herhangi bir nedenden dolayı iş görmezlik raporu alındığı taktirde raporlu olan günlerinde işverenden kesilmeden işçiye sgk rapor parası  olarak SGK tarafından ödenmesidir.  Sgk rapor parası hesaplama raporlu olduğunuz günlerin sosyal güvenlik kurumu tarafından incelenip hesaplanması ile ödenmektedir. Sgk rapor parasını alabilmeniz için işyerinde sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Sigortalı olarak çalıyorsanız ve işyeri veya haricinde iş göremeyecek derecede hastalandıysanız sgk tarafından iş göremezlik ödeneğinden, iş göremediğiniz süre zarfınca ödemenizi alırsınız. Gerçek adı Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parasıdır. Fakat halkımız genel olarak rapor parası diye tabi etmektedir.

Rapor parası alma şartları   herhangi bir nedenden dolayı iş görmezlik raporu aldı iseniz ve bu süre zarfınca işe gidemediyseniz, ücretinizi alabilirsiniz fakat bunun için doksan gün boyunca prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde birde doğum için ödenen bir ödenek vardır.  Bayan çalışanlar için ayrılan bu ödenek doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak doğum yapan bayanın çalışamadı her gün için sosyal güvenlik kurumu tarafından ücret ödenir. Fakat diğer kural bunda da geçerlidir, Doğum yapan bayan doğumdan önce tam olarak doksan gün boyunca kesintisiz olarak prim ödemiş olması gereklidir.

Peki, Rapor parası nereden alınır ?

Rapor parasını almanız için sosyal güvenlik kurumu tarafından istenen gerekli belgeler ile sgk ya gitmeniz ve inceleme başlatmanız gereklidir. Eğer incelemeden olumlu yanıt alır iseniz, herhangi bir PTT şubesinden rapor paranızı alabilirsiniz.

Eğer ssk prim sayınız hakkında bilginiz bulunmuyorsa sitemizde bulunan ssk hizmet dökümü,

sgk hizmet dökümü veya ssk gün sayısı sorgulama araçlarımızı kullanarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
dilerseniz sitemizde bulunan Rapor parası sorgulama sayfasına göz atabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • rapor parası nasıl alınır
 • rapor parasi nereden alinir
 • ssk rapor parası nasıl alınır
 • sgk rapor parası nasıl alınır
 • rapor parası alma
 • raporlu olduğum günlerin parasını nasıl alabilirim
 • ssk rapor parası nereden alınır
 • rapor parasını nereden alıyoruz
 • raporlu günlerin parası nasıl alınır
 • sigortadan rapor parası nasıl alınır

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

15 Soru Cevaplanmış

 1. paramı nasıl alabilirim diyor ki:

  bilgi nasıl albilirim

 2. emrah altundag diyor ki:

  Merhaba iyi calismalar sizden bir konu hakkinda bilginize ihtiyacim var ben otelde sigortali calisiyordum ve 2 ay sonra isi biraktim ve biraktiktan hemen sonra sigortasi olmayan bir ise girdim ve bu isyer ibir restorant peket servisi yaparken motorla kaza yaptim sag el ve kol kirik ve omuz cikik yaklasik 2 ay kadar calisamaz oldum ben bu durumda ne yapmaliiim rapor paras alabilirmiyim bu arada isten cikartildim kaza yaptigim icin lutfen bana yardimci olunuz 05452850064 numaram bu

 3. enez alan diyor ki:

  sgk