Bulunduğunuz Sayfa: Anasayfa » SGK » SGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

Sponsorlu Bağlantılar

sgk-rapor-parasi-sorgulamaSGK Rapor Parası Nedir Nereden Alınır ?

Sgk rapor parası, herhangi bir nedenden dolayı iş görmezlik raporu alındığı taktirde raporlu olan günlerinde işverenden kesilmeden işçiye sgk rapor parası  olarak SGK tarafından ödenmesidir.  Sgk rapor parası hesaplama raporlu olduğunuz günlerin sosyal güvenlik kurumu tarafından incelenip hesaplanması ile ödenmektedir. Sgk rapor parasını alabilmeniz için işyerinde sigortalı çalışan olmanız gerekmektedir. Sigortalı olarak çalıyorsanız ve işyeri veya haricinde iş göremeyecek derecede hastalandıysanız sgk tarafından iş göremezlik ödeneğinden, iş göremediğiniz süre zarfınca ödemenizi alırsınız. Gerçek adı Sosyal Güvenlik Kurumu Rapor Parasıdır. Fakat halkımız genel olarak rapor parası diye tabi etmektedir.

Rapor parası alma şartları   herhangi bir nedenden dolayı iş görmezlik raporu aldı iseniz ve bu süre zarfınca işe gidemediyseniz, ücretinizi alabilirsiniz fakat bunun için doksan gün boyunca prim ödemiş olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde birde doğum için ödenen bir ödenek vardır.  Bayan çalışanlar için ayrılan bu ödenek doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak doğum yapan bayanın çalışamadı her gün için sosyal güvenlik kurumu tarafından ücret ödenir. Fakat diğer kural bunda da geçerlidir, Doğum yapan bayan doğumdan önce tam olarak doksan gün boyunca kesintisiz olarak prim ödemiş olması gereklidir.

Peki, Rapor parası nereden alınır ?

Rapor parasını almanız için sosyal güvenlik kurumu tarafından istenen gerekli belgeler ile sgk ya gitmeniz ve inceleme başlatmanız gereklidir. Eğer incelemeden olumlu yanıt alır iseniz, herhangi bir PTT şubesinden rapor paranızı alabilirsiniz.

Eğer ssk prim sayınız hakkında bilginiz bulunmuyorsa sitemizde bulunan ssk hizmet dökümü,

sgk hizmet dökümü veya ssk gün sayısı sorgulama araçlarımızı kullanarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
dilerseniz sitemizde bulunan Rapor parası sorgulama sayfasına göz atabilirsiniz

Bir önceki yazımız olan GENEL SAĞLIK SİGORTASI | GSS başlıklı makalemizde erkek GSS, gelir tesiti ve genel sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

Son Yapılan Aramalar:

 • rapor parası nasıl alınır
 • sgk rapor parası nasıl alınır
 • ssk rapor parası nasıl alınır
 • rapor parası alma
 • rapor parası alabilme şartları
 • ssk rapor parası nereden alınır
 • rapor parasını nasıl alırım
 • rapor parasi nereden alinir
 • rapor parası nasıl alınır 2013
 • raporlu olduğum günlerin parasını nasıl alabilirim

Sponsorlu BağlantılarSponsorlu Bağlantılar

Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz:

*

12 Soru Cevaplanmış

 1. Duygu diyor ki:

  merhaba. Ben ücretli ögretmenlik yapıyorum bu yüzden de ssk prim 15 gun olarak yatıyor ben iş kazası geçirmiştim 4 sene önce bu yüzden den tekrar ameliyat oldum bana iş göremezlik raporu verdiler. Ben şimdi bu iş göremezlik rapor paramı alabilir miyim ? buradaki yazıda 90 ssk priminiz 90 gün yatması gerekiyor yazıyor. bir açıklama getirir misiniz ??

 2. gökhan inal diyor ki:

  hazirandan kasıma kadar raporluydum eylülde toplu sözleşmemiz oldu ve saat ücretime zam geldi 3 aylık zamlı calışmış oluyorum sgk dan bu farkı alabilirmiyim cünkü zamsız saat ücretinden aldım rapor paralarımı bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz teşekkürler

 3. Ayşegül Aydın diyor ki:

  NİSAN 25 TE RAPOR ALDIM NE ZAMAN RAPOR PARAMI ALABİLİRİM

 4. okan diyor ki:

  eski işimi bıraktıktan 15gün sonra işe başladım ve 35günlük sigortalıyım şuan 45gün raporum var rapor parası alabilirmiyim

 5. mehmet şengül diyor ki:

  rapor parası ne zaman alırım

 6. yusuf ayaz diyor ki:

  sigortam vardı ama şımdi yeşil kartlıyım para alırmıyım

 7. ismail zülfikar kaya diyor ki:

  RAPOR PARAMI NE ZAMAN ALIRIM

 8. coskun33 diyor ki:

  merhabalar yaklasık 20 gün önce 4 ve 5 olmak üzere iki ayrı rapor aldım sağlık ocagından fakat doktor trafik kazası diye geçtiği için sgk trafik kazası tutanagı istiyor ama öyle bir kaza olmadıgı için rapor parası için sgk dan alamıyorum ne yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim…

 9. İsminizi Giriniz diyor ki:

  Artik rapor paralarinizi raporunuz bitmedende alabilirsiniz avans olarak sgk ya gitmeniz yeterlidir …

  • emin renkli diyor ki:

   işten 30 11 2013 te işten ayrıldım 01 01 2014 te ameliyat oldum 1 ay rapo verdiler rapor parasını alaabilirmiyim

 10. zehra kayacı diyor ki:

  rapor parası nasıl alabilirim